Monako: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 34 bajtov ,  pred 7 rokmi
d
Verzia používateľa 78.99.96.7 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Vegbot
(jnki)
d (Verzia používateľa 78.99.96.7 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Vegbot)
}}
 
'''Monako''' JE([[Francúzština|fr.]]: ''Monaco''), dlhý tvar '''Monacké kniežatstvo''' (''Principauté de Monaco'') je [[mestský štát]] a druhá najmenšia [[krajina]] na svete (po [[Vatikán]]e). Monako je súčasne štát aj obec (mesto).Základom jeho hospodárstva je bankovníctvo, keďže krajina je bankovým rajom a cestovný ruch založený aj na slávnom kasíne v Monte Carle. Svoj domov tu majú mnohé významné svetové celebrity. Iba sedmina obyvateľstva sú rodení Monačania.
 
Nachádza sa medzi [[Stredozemné more|Stredozemným morom]] a [[Francúzsko]]m na [[Azúrové pobrežie|Azúrovom pobreží]] (''Côte d'Azur'').
 
== Štátne zriadenie ==
Podľa ústavy z roku [[1962]] je Monako dedičnou [[Konštitučná monarchia|konštitučnoukonstitučnou monarchiou]]. Hlavou štátu je knieža, ako poradné orgány má k dispozícii korunnú radu (11 členov) a štátnu radu (12 členov). Výkonnú moc má pod autoritou [[knieža]]ťa jeden štátny minister s troma vládnymi radami. Legislatívu vykonáva knieža spolu s parlamentom, Národnou radou s 18 volenými poslancami. V zahraničných vzťahoch zastupuje Monako [[Francúzsko]]. Taktiež právny systém je vybudovaný podľa francúzskeho vzoru.
 
== Galéria ==
62 442

úprav

Navigačné menu