Pamäť (psychológia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
typografia, gramatika
d (→‎Dlhodobá pamäť: typografia)
(typografia, gramatika)
'''Pamäť''' je psychický proces a/alebo rozumová schopnosť a/alebo výsledok uchovávania a opätovného vybavovania informácií. Prídavné meno k slovu pamäť znie pamäťový alebo '''mnemonický'''.
PamäťsilviaPamäť je všeobecný predpoklad uchovania a ďalšieho spracovania minulej skúsenosti jedinca. Jej fyziologickým základom sú dočasné spoje v mozgovej kôre, ktorých utváranie je spojené s pamäťovým kódovaním - čím dlhší je pamäťový interval, tým väčší je vplyv kódovania.
 
Pamäť je všeobecný predpoklad uchovania a ďalšieho spracovania minulej skúsenosti jedinca. Jej fyziologickým základom sú dočasné spoje v mozgovej kôre, ktorých utváranie je spojené s pamäťovým kódovaním - čím dlhší je pamäťový interval, tým väčší je vplyv kódovania.
 
Pamäť je možné definovať rôznym spôsobom. Vo všeobecnosti je to proces, dynamický mechanizmus zapamätávania (vštepovania, kódovania), vybavovania (reprodukcia a znovupoznanie) a uchovávania (uskladnenia) informácií, s ktorými človek prichádza do kontaktu. Experimentálne je pamäť najrozpracovanejšou problematikou kognitívnej psychológie. Existuje viacero druhov pamäti, pamäť môžeme rozlišovať podľa štádií pamäťového procesu, podľa času potrebného na uchovanie informácii alebo podľa typu informácií, ktoré naša pamäť ukladá. Základné rozlíšenie však rozdeľuje pamäť podľa trvanlivosti a kódovania. Tu rozlišujeme senzorickú pamäť, krátkodobú pamäť a dlhodobú pamäť. Pamäť úzko súvisí s [[pozornosť]]ou, [[myslenie|myslením]] a [[učenie|učením]].
Anonymný používateľ

Navigačné menu