Aljaška: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 42 bajtov ,  pred 7 rokmi
d (Verzia používateľa 188.120.29.90 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pe3kZA)
 
Prvým Európanom na území Aljašky bol ruský cestovateľ Vitus Bering, ktorý v roku [[1741]] viedol expedíciu ruského námorníctva na lodi Sv. Peter. Keď sa jeho posádka vrátila do Ruska s nákladom kožušín morských vydier, ktoré sa považovali za najjemnejšie na svete, začali sa na Aleutské ostrovy plaviť malé skupiny obchodníkov s kožušinami. Prvé európske permanentne obývané sídlo bolo založené v roku [[1784]] a Rusko-americká spoločnosť sa až do polovice devätnásteho storočia pokúšala rozbehnúť rozsiahly kolonizačný program.
Napriek týmto snahám nebola ruská kolónia nikdy veľmi výnosná a Rusom sa nepodarilo Aljašku skolonizovať úplne. V roku [[1867]] vyjednal [[William H. Seward]], vtedajší minister zahraničných vecí USA, kúpu Aljašky od [[Rusko|Ruska]] ([[Alexander II. (Rusko)|Alexandra II.]]) za 7,2 milióna dolárov.
 
[[Zlatá horúčka|Zlaté horúčky]] v deväťdesiatych rokoch 19. storočia pritiahli na Aljašku a do neďalekého [[Yukon (teritórium)|Yukonu]] tisíce zlatokopov a iných usadlíkov. Status teritória bol Aljaške udelený v roku [[1912]].
Anonymný používateľ

Navigačné menu