Hydrostatický tlak: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 368 bajtov ,  pred 7 rokmi
d
Revízia 5743226 používateľa 194.160.81.100 (diskusia) bola vrátená
d (Revízia 5743226 používateľa 194.160.81.100 (diskusia) bola vrátená)
* <math>h\,</math> je hĺbka (výška kvapalinového alebo plynného stĺpca), v ktorej chceme hydrostatický tlak vypočítať.
 
Na kvapalinu, ktorá sa nachádza v tiažovom poli [[Zem]]e, pôsobí tiažovádobáchtiažová sila. Táto sila má rovnaký vplyv ako ktorákoľvek iná vonkajšia sila pôsobiaca na kvapalinu. Voľný povrch (hladina) kvapaliny sa snaží zaujať takú polohu, aby bol [[kolmosť|kolmý]] ku vonkajšej sile, teda k tiažovej sile. Výsledkom je skutočnosť, že voľný povrch (pokojnej) kvapaliny je vždy kolmý k tiažovej sile. Napr. v nádobách je voľná hladina kvapaliny vždy vvnávodorovná, hladiny veľkých vodných plôch (napr. oceánov) sú zakrivené ako povrch Zeme a pod.
 
Hydrostatickým tlakom ''tlačí'' [[kvapalina]] na [[Teleso|telesá]] do nej ponorené, na steny nádoby v ktorej je umiestnená . Hydrostatický tlak závisí priamo úmerne od ''[[hĺbka|hĺbky]]'' kvapaliny (výške kvapalinového stĺpca), ''[[hustota|hustoty]]'' kvapaliny a od ''[[gravitácia|gravitačnej konštanty]]''. Nezáleží teda na množstve ([[hmotnosť|hmotnosti]] a [[objem]]e) kvapaliny.
:<math>p=\varrho .g.h \,</math>
 
hydrostatický tlak v reálnej kvapkvapaline emskomna zemskom povrchu je súčet hydrostatického tlaku kvapaliny a atmosférického tlaku vzduchu
 
:<math>p=p</math>h<math> + p</math>a <math>= \varrho .g.h \ + p</math>a
 
kde p<sub>h</sub> je hydrostatický tlak kvapaliny a p<sub>a</sub> je atmosférický tlak
1 919

úprav

Navigačné menu