Lyrika: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 919 bajtov ,  pred 8 rokmi
d
Verzia používateľa 178.40.235.234 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Wookie
Bez shrnutí editace
d (Verzia používateľa 178.40.235.234 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Wookie)
'''Lyrika''' je jeden z troch základných [[literárny druh|druhov]] [[Umelecká literatúra|umeleckej literatúry]] spolu s [[dráma|drámou]] a [[epika|epikou]]. V lyrike sa predvádza autorov vzťah ku skutočnosti ako bezprostredný zážitok, ako záznam faktov, vyjadrovanie subjektívnych reakcií, pocitov, nálad a myšlienok. ..
 
V lyrike sa predvádza autorov vzťah ku skutočnosti ako bezprostredný zážitok, ako záznam faktov, vyjadrovanie subjektívnych reakcií, pocitov, nálad a myšlienok. Narozdiel od epiky a drámy lyrika pri práci s témou nerešpektuje časovú následnosť (je [[sujet|nesujetová]], nedejová). Čas v lyrike sa nepohybuje od minulosti k budúcnosti, nemá príznaky uplývania, lyrický zážitok pociťujeme ako trvale platný. Najvlastnejšou formou lyrického prejavu je [[veršovaná reč|verš]].
 
Lyrická poézia je slohovo i tematicky bohato diferencovaná (lyrika subjektívna a lyrika objektívna; lyrika intímna, lyrika spoločenská, lyrika prírodná, lyrika reflexívna a podobne). Medzi lyrikou a ostatnými druhmi nie je príkra hranica, v konkrétnych literárnych dielach sa často jednotlivé druhové princípy prelínajú (napríklad lyrickoepické básnictvo, lyrizovaná próza, lyrická dráma).
 
Lyrické básne nemajú dej, básnik nimi vyjadruje svoje túžby, myšlienky a pocity.
 
== Delenie ==
podľa tematiky:

Navigačné menu