Přeskočit na obsah

Brazília (mesto): Rozdiel medzi revíziami

Odobraných 2 738 bajtov ,  pred 8 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
 
'''Brazília''' (orig. ''Brasília'') je [[hlavné mesto]] [[Brazília (štát)|Brazílie]] a zároveň [[hlavné mesto]] [[federálny dištrikt|federálneho dištriktu]] [[Distrito Federal do Brasil]]. Nachádza sa v [[Severozápadný región (Brazília)|Severozápadnom regióne]] na náhornej plošine v pohorí [[Brazílska vysočina]]. Počtom obyvateľom približne 2 600 000 je štvrtým najväčším mestom v štáte, ale [[metropolitná oblasť]] je s počtom obyvateľov 3 599 000 až na šiestom.
 
== Dejiny ==
Od roku [[1763]] bolo hlavným mestom Brazílie [[Rio de Janeiro]]. Plán presunúť správu krajiny do novopostaveného centra bol zahrnutý v roku [[1891]] ako článok novej ústavy po vyhlásení republiky. Myšlienka vybudovať nové hlavné mesto, ktoré by ležalo bližšie ku geografickému stredu jej územia, však v Brazílii rezonovala už od získania nezávislosti v 20. rokoch 19. storočia – v roku [[1827]] ju napríklad presadzoval poradca cisára [[Peter I. (Brazília)|Petra I.]] [[José Bonifácio de Andrada e Silva|José Bonifácio]], ktorý tvrdil, že by malo vzniknúť hlavné mesto s názvom Brazília ale viac vo vnútrozemí. Realizovať sa však tento plán začal až v polovici 20.storočia. Výstavbu nového hlavného mesta a sídla brazílskej vlády podnietil prezident [[Juscelino Kubitschek de Oliveira]]. Mesto bolo postavené ''ex nihilo'' – doslova z ničoho. Prípravy na vznik mesta začali v roku [[1954]] a budovanie mesta v roku [[1956]].
 
Súťaž na plánovanie nového mesta vyhral [[Lucio Costa]]. [[Oscar Niemeyer]], blízky priateľ Costu, navrhol viaceré budovy a [[Roberto Burle Marx]] bol hlavným [[krajinná architektúra|krajinným architektom]]. Brazília bola postavená za 41 mesiacov, od roku 1956 až do [[21. apríl]]a [[1960]], keď sa mesto oficiálne stalo novým hlavným mestom [[Brazília (štát)|Brazílie]].
 
Ako prvé boli postavené ministerské budovy. Mnohí úradníci však odmietli odísť z Ria de Janeira a preto vláda uviedla termín 7. septembra [[1972]] ako ultimátum na presťahovanie, inak hrozil trest straty zamestnania a u diplomatov strata imunity. 21. apríla [[1962]] bola otvorená univerzita a 31. mája katedrála. V roku [[1967]] bola dokončená 224 metrov vysoká televízna veža, v [[1977]] pošta, [[1978]] mestský park a v roku [[1981]] centrálna banka.
 
Celkový vzhľad novej vládnej (''Eixo Monumental'') a rezidenčných štvrtí oplýval symetrickosťou a harmóniou a bol na vtedajšiu dobu veľmi inovatívny. Mesto je rozdelené do sektorov. Najmä pre tieto urbanistické hodnoty bolo mesto v roku [[1987]] zapísané na [[Svetové dedičstvo UNESCO|zoznam svetového dedičstva]] [[UNESCO]]. Je jediným mestom postaveným v [[20. storočie|20. storočí]], ktoré je zapísané na tomto zozname. Mesto sa tak stalo príkladom dôsledného plánovania a výstavby miest 20. storočia.
 
Pohľad na mesto z vtáčej perspektívy pripomína tvar lietadla, alebo motýľa. Centrálna geografická poloha zlepšila regionálne postavenie hlavného mesta. Mesto má špecifický status v administratívnom delení Brazílie. Na rozdiel od ostatným miest nie je okresom, ale federálnym dištriktom.
 
== Ekonomika ==
Anonymný používateľ