Biliard: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľkosť nezmenená ,  pred 5 rokmi
(úpravy, zdroj je sporný (stránka slúži primárne na predaj billiardových stolov))
* ''[[Karambolový biliard]]'' ([[Karambol]], [[Francúzsky biliard]]) - hra hraná na plátnom potiahnutom stole bez dier a s ostrými pogumovanými hranami. Karambol, tiež nazývaný francúzsky biliard, sa hrá s jedným alebo viacerými hráčmi a s 3 guľami s veľkosťou 61,5 mm. Ide o hru, vyžadujúcu dôvtip a premýšľanie, ktorá podnecuje a rozvíja schopnosti, nevyhnutné pre ovládanie všetkých pohybov gule: pohyb vpred, vzad, bočný efekt, obídenie gule. <!-- Oficiálny šport navrhuje 6 pravidiel, dostupných pre všetkých, ako volnú hru, urcenú pre skúsených hrácov, ako i hru s 3 pásmi, a dokonca i hru pre virtuózov, akou je umelecký biliard. --> Karambol je ideálny prostriedok prípravy, či už jednotlivo alebo vo dvojici, na všetky ostatné disciplíny biliardu.
* [[Pool]] ([[americký biliard]]) - biliard so 6-timi jamkami, ktorý sa hrá s 15 očíslovanými guľami s veľkosťou 57,2 mm a 1 bielou guľou. Hrá sa minimálne vo dvojici a podla rôznych pravidiel. Oficiálne turnaje prebiehajú na stoloch s dĺžkou 2,80 m alebo 2,60 m, ale dostupné sú aj biliardové stoly v dĺžke od 1,90 m. Zahŕňa aj najrozšírenejšiu biliardovú hru na svete, [[eight-ball]], ako aj [[nine-ball]], [[straight pool]] a [[bank pool]].
* [[Snooker]] - hra s anglickými koreňmi sa hrá s 22 guľami s veľkosťou 52 mm (15 červenými, 6 farebnými a 1 bielou). Každý hráč má za ciel nielen "schovať do jamiek" svoje gule, ale i nastražiť pascu svojmu súperovi. Oficiálne sútaže prebiehajú na biliardových stoloch veľkých rozmerov (3,9060 m), ale dostupné sú i biliardové stoly v dĺžke od 2,30 m pre hru obmedzenú na 17 gúľ.
* [[Kuželkový biliard]]
* [[Ruský biliard]]
Anonymný používateľ

Navigačné menu