Nábrežie M. R. Štefánika (Bratislava): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
wiki
d (pridaná Kategória:Námestia v Bratislave pomocou použitia HotCat)
d (wiki)
'''Námestie M. R. Štefánika''' je námestie v Bratislave a je súčasťou modernej štvrte [[Eurovea]], ktorá sa nachádza na nábreží Dunaja[[Dunaj]]a v susedstve historického centra Bratislavy. V minulosti sa tu nachádzala [[rafinéria Apollo]], zbombardovaná na konci II. svetovej vojny v apríli 1945. Pôvodne uvažovaným názvom bolo Divadelné námestie, čoho dôkazom sú smerové šípky v pozemnej garáži SND v severnej časti.
{{na úpravu}}
'''Námestie M. R. Štefánika''' je námestie v Bratislave a je súčasťou modernej štvrte Eurovea, ktorá sa nachádza na nábreží Dunaja v susedstve historického centra Bratislavy. V minulosti sa tu nachádzala rafinéria Apollo, zbombardovaná na konci II. svetovej vojny v apríli 1945. Pôvodne uvažovaným názvom bolo Divadelné námestie, čoho dôkazom sú smerové šípky v pozemnej garáži SND v severnej časti.
 
Námestie je zo severnej strany ohraničené novou budovou Slovenského národného divadla (Pribinovou ulicou, ktorá je v tejto časti pešou zónou), zo západnej strany nákupným centrom Eurovea Galleria a päťhviezdičkovým hotelom Sheraton Bratislava, z východnej strany pokračovaním nákupného centra a apartmánmi River places. Južnú stranu námestia lemuje nábrežná promenáda.
Na námestí sa nachádzajú tri fontány.
 
Severnej časti námestia, pri centrálnom vstupe do novej budovy Slovenského národného divadla, dominuje fontána s bronzovou plastikou "Tanečnica" od akad. soch. [[Alexander Biľkovič|Alexandra Biľkoviča]] (v spolupráci s architektom Iľja Skočekom). Strojovňa pod fontánou mení intenzitu vstrekov, následne voda steká do obruby fontány. Vodostreky sú po zotmení nasvietené farebným svetlom.<ref>S. Hroncová, E. Gajdošová, N. Mazanová: Národné, vyd. Slovenské národné divadlo v spolupráci s NM Code, 2008</ref>
 
O niekoľko metrov južnejšie sa nachádza druhá fontána s názvom "Prameň" od doc. Petra Rollera (v spolupráci s Ing. arch. Petrom Bauerom). Ide jedinú realizovanú časť konceptu sústavy kaskád, ktorými mala pretekať voda vytvárajúci akýsi potôčik, pričom voda mala stekať do Dunaja. Nad Prameňom mala byť podla pôvodne umiestnená socha Thálie, na ktorú sa po zmene koncepcie námestia už súťaž nerealizovala. Na každej strane fontány Prameň sa nachádza jeden sivý osem-uholníkový vlajkový stožiar so svetlometom, od r. 2013 oblepený logom SND. Architektúra stožiarov pripomínajúca maják - odkaz na minulosť tohto miesta, kde bol nákladný prístav. Pri výstavbe komplexu budov Eurovea však došlo k zúženiu námestia, v dôsledku čoho nie je vidno stožiare z Dunaja, navyše vizuálne zanikajú natlačenými budovami Eurovey.
 
Centrálnu časť námestia tvorí najväčšia zo všetkých troch fontán. Ide o obdĺžnikovú fontánu tvorenú pravidelnými šachovnicovými sklenenými štvorcami 6x10, ktoré sú olemované vodnými tryskami meniacimi intenzitu vstreku, ako aj farebnými svetlometmi vytvárajúcimi večer príjemnú atmosféru. Zaujímavosťou fontány je, tvorí presklenenú strechu podzemnej časti nákupnej Galleriegalérie Eurovea.
 
Na južnej strane námestia, na dunajskom nábreží, sa nachádza na vysokom pylóne Pamätník československej štátnosti bronzová Socha českého leva držiaceho slovenský štátny znak. Pamätník sa nachádzal do roku 2007 pred budovou Slovenského národného múzea. Pred pylónom stojí bronzová socha v nadživotnej veľkosti generála Milana Rastislava Štefánika, ktorú v roku 1938 vytvoril český sochár [[Bohumil Kafka]]. Pôvodná bronzová socha stála v rokoch 1938 – 1954 na dnešnom [[Námestie Ľudovíta Štúra|Námestí Ľudovíta Štúra]] v Bratislave, neskôr bola zničená. Na základe variantov pôvodnej sochy a zachovaných fragmetov bola vytvorená kópia pôvodnej sochy, ktorá dnes tvorí jedni z dominánt pravobrežnej strany Dunaja.<ref>Pamätník Milana Rastislava Štefánika v Bratislave</ref><ref>M. Glváč: Socha M. R. Štefánika sa vráti späť do Bratislavy</ref>
 
== Referencie ==
12 944

úprav

Navigačné menu