Harrison Hagan Schmitt: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 5 bajtov ,  pred 6 rokmi
d
kategórie, wikilinky
d (pridaná Kategória:Lunárni kozmonauti pomocou použitia HotCat)
d (kategórie, wikilinky)
'''Harrison Hagan Schmitt''' (* [[3. júl]] [[1935]], [[Santa Rita]], [[Nové Mexiko]], [[Spojené štáty|USA]]) je bývalý americký [[kozmonaut]], ktorý počas misie [[Apollo 17]] pracoval na povrchu [[Mesiac]]a.
 
==ŽivotŽivotopis==
===Škola a výcvik===
V roku [[1957]] sa Schmitt po vyštudovaní kalifornského technologického inštitútu ([[California Institute of Technology]], [[Pasadena]]) stal inžinierom. V rokoch 1957-[[1959]] pokračoval štúdiom v [[Nórsko|Nórsku]], na univerzite v [[Oslo]]. Roku 1964 obhájil doktorát geológie na [[Harvardská universitauniverzita|Harvardskej universiteuniverzite]]. Medzi amerických kozmonautov sa dostal v roku [[1965]] vo svojich tridsiatich rokoch. Po čase sa stal pilotom záložnej posádky pre [[Apollo 15]] a potom bol vymenovaný do hlavnej posádky Apolla 17. V čase letu bol slobodný a vynikajúci odborník v geológii, čo dokonale na Mesiaci zúžitkoval.
 
===Let na [[Mesiac]]===
V roku 1957 sa Schmitt po vyštudovaní kalifornského technologického inštitútu ([[California Institute of Technology]], [[Pasadena]]) stal inžinierom. V rokoch 1957-1959 pokračoval štúdiom v [[Nórsko|Nórsku]], na univerzite v [[Oslo]]. Roku 1964 obhájil doktorát geológie na [[Harvardská universita|Harvardskej universite]]. Medzi amerických kozmonautov sa dostal v roku 1965 vo svojich tridsiatich rokoch. Po čase sa stal pilotom záložnej posádky pre [[Apollo 15]] a potom bol vymenovaný do hlavnej posádky Apolla 17. V čase letu bol slobodný a vynikajúci odborník v geológii, čo dokonale na Mesiaci zúžitkoval.
 
===Let na [[Mesiac]]===
[[Obrázok:Schmitt Covered with Lunar Dirt - GPN-2000-001124.jpg|thumb|Harrison Schmitt zbiera vzorky lunárneho povrchu počas misie Apollo 17]]
Schmitt odštartoval v kozmickej lodi Apollo 17 z [[Kennedyho vesmírne stredisko|kozmodrómu na myse Canareval]] spoločne s americkými kozmonautmi [[Eugene Andrew Cernan|Cernanom]] a [[RonRonald Ellwin Evans|Evansom]]. Dňa 11. decembra [[1972]] pristáli na Mesiaci v oblasti kráteru [[Littrow]] a pohoria [[Taurus]]. Na Mesiac vystúpil ako jedenásty človek zo Zeme a pobudol tam 75 hodín, z toho mimo loď 22 hodín. Po splnení úloh spolu s oboma kolegami v poriadku odštartovali a pristáli na hladine Tichého oceánu. Celkom teda strávil vo vesmíru 301 hodín. Viackrát neletel.
 
*[[Apollo 17]] ( [[7. december]] [[1972]] – [[19. december]] [[1972]] )
 
===Po lete===
V máju [[1974]] bol vymenovaný za asistenta administrátora pre energetický výskum [[NASA]] a túto prácu vykonával do augusta [[1975]]. Potom si zvolil politickú dráhu, dňa 2. novembra [[1976]] bol zvolený za [[senátor]]a štátu [[Nové Mexiko]].
 
==Zdroje==
===Literatúra===
*''Sto hvězdných kapitánů'', vydalo nakl. Práce r.1982, autor Milan Codr
 
== Externé odkazy ==
*http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/USA/SCHM-HH.HTM
 
{{DEFAULTSORT:Schmitt, Harrison Hagan}}
[[Kategória:Narodenia v 1935]]
[[Kategória:Kozmonauti USA]]
[[Kategória:Program Apollo]]
[[Kategória:Geológovia USA]]
[[Kategória:Lunárni kozmonauti]]
[[Kategória:NarodeniaOsobnosti vz 1935Nového Mexika]]

Navigačné menu