Vytrvalostné jazdectvo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 261 bajtov ,  pred 7 rokmi
doplnenie informacie o cene kondicie, doplnenie zauzivaneho oznacenia "endurance"
d (typo, replaced: 39 km → {{km|39|m}} (7), - →  –  (13), obtiažn → obťažn (2))
(doplnenie informacie o cene kondicie, doplnenie zauzivaneho oznacenia "endurance")
'''Vytrvalostne jazdectvo (endurance)''' alebo '''dištančné jazdectvo''' je samostatné jazdecké odvetvie v ktorom sa hodnotí [[rýchlosť]] a [[vytrvalosť]] [[kôň|koňa]].
Popri [[military]] je to pre koňa a jazdca, hlavne vo vyšších stupňoch obťažnosti najnáročnejšia jazdecká disciplína. Je to jedna z najkrajších jazdeckých disciplín, pretože sa väčšinou koná v prirodzenom prostredí vo voľnej prírode. Počas celej súťaže sa dbá o to, aby nebolo ohrozenie zdravie koňa, na trati sa vykonávajú pravidelné veterinárne kontroly a keď veterinár usúdi, že by mohlo byť ohrozené zdravie koňa, nedovolí dvojici pokračovať v súťaži.
V národných podmienkach sa rozlišujú tieto stupne obťažnosti:
Štartovať sa môže buď hromadným štartom, alebo jednotlivo v stanovených intervaloch. Ak sa štartuje jednotlivo, intervaly sú minimálne 2 minúty. Najmenej každých {{km|30|m}} je veterinárna kontrola, aby sa zamedzilo ohrozeniu zdravia koňa.
 
Po dojazde jazdca s koňom do ciela sa koňovi do stanovenej doby musí ustáliť tepová frekvencie na 64 tepov za minútu, ak sa do stanoveného času neustáli – dvojica je diskvalifikovaná. Toto pravidlo je kvôli zamedzeniu uštvania koňa. Čas ustálenia tepu je stanovený väčšinou na 30 minút, môže byť skrátený na 20 minút. V niektorých kategóriách sa udeľuje cena kondície, teda cena pre koňa, ktorý je po absolvovaní pretekov podľa názoru veterinárnej komisie v najlepšej kondícii. Táto cena je často jazdcami hodnotená vyššie ako samotné víťazstvo.
 
[[Kategória:Jazdectvo]]
Anonymný používateľ

Navigačné menu