Přeskočit na obsah

Claus von Stauffenberg: Rozdiel medzi revíziami

Veľkosť nezmenená ,  pred 8 rokmi
d (typo, replaced: Popis → Opis, Kedže → Keďže)
V [[august]]e [[1943]] sa Claus von Stauffenberg stretol s ďalším predstaviteľom protinacistického odporu v armáde, generálmajorom [[Henning von Tresckow|Henningom von Tresckowom]]. Von Stauffenberg bol pre hnutie odporu veľmi dôležitý, pretože mal prístup na nemecký hlavný štáb a ako jeden z mála odbojárov sa tak mohol dostať priamo do kontaktu s [[Adolf Hitler|Adolfom Hitlerom]].
 
Preto [[20. júl]]a [[1944]] doniesol do Vlčieho hniezda blízko [[Rastenburg]]u vo [[Východné Prusko|Východnom Prusku]] (dnes [[Kętrzyn]], [[Poľsko]]) aktovku s časovanou bombou, ktorá mala vybuchnúť v priebehu vojenskej porady, na ktorej mal byť prítomný aj Hitler. Stauffenberg z miestnosti tesne pred výbuchom odišiel a ihneď podal telefonicky signál svojim spolupracovníkom aby zaistili ostatných nacistických pohlavárov v Berlíne. Aktovku s bombu,bombou oprel o masívnu nohu stola a vzápätí si odišiel údajne zatelefonovať. Stauffenbergov odchod pobúril náčelníka štábu Wilhelma Keitela čakajúceho na správu, ktorú mal práve čítať. Náčelník štábu generála Heusingera, plukovník Heinz Brandt, sa v tú chvíľu snažil nakloniť k veľkej vojenskej mape na stole, v čom mu však bránila von Stauffenbergova aktovka a nohou ju posunul hlbšie pod stôl, čím pravdepodobne zachránil Hitlerov život, lebo masívny stôl stlmil výbuch, a Hitler vyviazol iba so zraneniami. O tom, že Hitler stále žije, sa dozvedel až na ceste lietadlom [[Heinkel He 111]] do Berlína. Lietadlo mali pôvodne zostreliť už vo vzduchu nemecké stíhačky, ale tento rozkaz sa dostal do rúk ďalšiemu zo sprisahancov [[Friedrich Georgi|Friedrichovi Georgiovi]] na štábe letectva, ktorý zabezpečil aby lietadlá nakoniec nevzlietli. Nič sa však nezmenilo na tom, že po príchode do Berlína von Stauffenberga čakalo zatknutie. Spiklencov však stíhalo jedno nešťastie za druhým (nemalé zásluhy na tom mal generál záložnej armády Fromm). Fromm v snahe zamiesť svoje styky so spiklencami pod stôl narýchlo zvolal vojenský súd a pučistov odsúdil na smrť. Sám však žil len o niekoľko mesiacov viac, v roku 1945 bol odsúdený a popravený.
 
Clausa von Stauffenberga zastrelila spolu s ďalšími členmi sprisahania, generálom Olbrichtom, Wernerom von Haeften a Albrechtom von Quirnheimom, popravná čata na dvore veliteľstva armády v [[Bendlerblock]]u v Berlíne.
Anonymný používateľ