Preskočiť na obsah

Tokajské víno: Rozdiel medzi revíziami

Odobraných 16 bajtov ,  pred 8 rokmi
d
sú to citácie zo zákona 313/2009, takže meniť ich štylistiku je chyba
(pravopis)
d (sú to citácie zo zákona 313/2009, takže meniť ich štylistiku je chyba)
'''Tokajské víno''' je označenie [[víno|vína]] z [[Vinohradnícka oblasť Tokaj|vinohradníckej oblasti Tokaj]].
 
Nižšie uvedené členenie je v zmysle zákonnej normy platnej napre územíúzemie Slovenska (zákon č. 313/2009 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve) v znení zákona č. 198/2010 Z. z. s účinnosťou od 1. 6. 2010.
 
Vo vinohradníckej oblasti Tokaj možno vyrábať
Na označovanie tokajského vína s chráneným označením pôvodu sa uvádza názov chráneného označenia pôvodu a možno uvádzať názov väčšej alebo menšej zemepisnej jednotky, z ktorej víno s chráneným označením pôvodu pochádza. Názov tejto jednotky možno uviesť aj ako prídavné meno pred výrazom víno.
<br>V označení vína s chráneným označením pôvodu možno uvádzať tradičný výraz "[[akostné víno]]", "[[akostné víno s prívlastkom]]", "[[sekt vinohradníckej oblasti]]", "[[sekt V. O.]]" alebo "[[pestovateľský sekt]]", alebo výraz "Districtus Slovakia Controllatus" alebo skratka "D. S. C.", alebo jeho symbol, ak víno bolo certifikované.
<br>Tokajské víno vyrobené na území Slovenskej republiky možno uvádzať na trh len vo fľašiachv na to určených fľašiach. Povinnosť plnenia vína do fliaš sa nevzťahuje na tokajské víno ponúkané na konzumáciu priamo v pivnici výrobcu.
 
Ak je tokajské víno s chráneným označením pôvodu označené tradičným výrazom samorodné, výber 3-putňový až 6-putňový, [[mášláš]], [[forditáš]], [[výberová esencia]] a [[esencia]], v označení vína sa uvádza štátne kontrolné číslo podľa certifikátu.
Na vína naplnené do fliaš sa tieto dovozno-vývozné obmedzenia nevzťahujú.
 
Na území Tokaja je zakázané vyrábať aromatizované vínovína.
 
== Zdroj ==
* Zákon č. 313/2009 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve v znení zákona č. 198/2010 Z. z. s účinnosťou od 1. 6. 2010
 
[[Kategória:Tokajské víno| ]]