Časticovo-vlnový dualizmus: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
rozšírenie
d (odobratá Kategória:Vlna; pridaná Kategória:Vlny pomocou použitia HotCat)
(rozšírenie)
'''Časticovo-vlnový dualizmus''' (iné názvy: '''korpuskulárno-vlnový dualizmus''', '''vlnovo-časticový dualizmus''') je označenievyjadrením skutočnosti, že sahmota napodľa všetky[[Kvantová teória|kvantovej teórie]] vykazuje tak [[častica|časticečasticové]] (častice látkyako aj poľa)[[vlna|vlnové]] možnovlastnosti. pozeraťPrvotná tak,formulácia žetohto saprincípu správajúbola zároveň akopublikovaná [[časticaLouis de Broglie|Louisom de Brogliem]] (hmota)v a akoroku [[vlna1924]].
 
== Formulácia princípu ==
[[Kvantová teória]] popisuje hmotu spôsobom, ktorý nerozlišuje medzi časticami a vlnami tak, ako ich poznáme v klasickej mechanike. V určitých situáciach ale môžu prevládnuť buď vlnové alebo časticové charakteristiky hmoty. Ako príklad môžeme uviesť elektróny, ktoré tradične opisujeme ako častice. Ak ale necháme elektróny rozptyľovať na periodických štruktúrach s dostatočne malými atomárnymi vzdialenosťami, začnú tieto vykazovať vlnové vlastnosti (pozri aj Davissonov Germerov experiment).
 
Prvý krát bola hypotéza o časticovo-vlnovom dualizme formulovaná [[Louis de Broglie|de Brogliem]] v roku [[1924]]. Matematicky vyjadril túto hypotézu tak, že každej častici pripísal vlnovú dĺžku o hodnote
:<math>\lambda = \frac{h}{p}</math>,
pričom ''h'' je [[Planckova konštanta]] a ''p'' je [[hybnosť]] částice. Tým pádom každej častici priradil vlnové vlastnosti. Naopak predchádzajúci vzorec umožňuje intepretovať spätne vlnenie ako časticu.
 
{{fyzikálny výhonok}}
439

úprav

Navigačné menu