Ján Jesenský-Jessenius: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matyáš, slovensky Matej. 27 popravení neboli vojvodami, píše sa o nich ako o Českých pánoch..
d (Revízia 5857513 používateľa 78.98.168.127 (diskusia) bola vrátená)
(Matyáš, slovensky Matej. 27 popravení neboli vojvodami, píše sa o nich ako o Českých pánoch..)
V roku [[1602]] prišiel Jessenius do Prahy opäť a to na osobné žiadosti cisára [[Rudolf II. Habsburský|Rudolfa II. Habsburského]], ktorému slúžil ako lekár. Zároveň Jessenius získal nové kontakty z radov českej šľachty a vydal veľa vedeckých prác či spisov.
 
V roku [[1608]] [[Ján Jessenius]] Prahu opústil a vstúpil ako osobný lekár do služieb brata Rudolfa II. MatyášaMateja. vV službách uhorského kráľa a budúceho habsburského cisára bol až do roku 1612. V roku 1617 sa Jessenius vrátil do Prahy tretíkrát a stal sa rektorom univerzity, o rok neskôr sa stal profesorom histórie.
 
V roku 1618 navštívil Bratislavu, aby zabránil zvoleniu Ferdinanda II. za uhorského kráľa. V tom istom roku bol v Bratislave zatknutý a prevezený do Viedne, kde bol niekoľko mesiacov väznený. Po prepustení sa vrátil na rektorský post v Prahe.
 
Po [[bitka na Bielej hore|bitke na Bielej hore]] a nástupe Ferdinanda II. Habsburského na český trón bol Jessenius zatknutý a odsúdený na trest smrti. Za účasť na protihabsburskom povstaní, bol 21. júna 1621 , spolu s ďalšími 27 vojvodmičeskými pánmi popravený na Staromestskom námestí v Prahe. Usmrtili ho mečom kata Jana Mydlařa. Vyrezali mu jazyk a hlavu zavesili na Staromestskej veži, neskôr v roku [[1631]] ich premiestnili do Týnskeho chrámu, no dnes netušíme, kde sa pozostatky Jána Jessenia nachádzajú.
 
== Dielo ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu