M*A*S*H: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 60 bajtov ,  pred 5 rokmi
chýba zhrnutie úprav
 
== Postavy ==
Jedinými postavami, ktoré sa vyskytovali počas celej doby seriálu, boli Benjamin Franklin „Hawkeye“ Pierce ([[Alan Alda]]), „Radar“ Walter Eugen O'Raily ([[Gary Burghoff]]), otec John Francis Mulcahy ([[William Christopher]] - okrem prvej, úvodnej, časti, kedy ho hral [[George Morgan]]) a Margaret Houlihanová ([[Loretta Swit]]; mala prezývku ''Hot Lips'' - Horúce pery, v českom dabingu mala prezývku ''Šťabajzna'').
 
„Hawkeye“ Pierce je doktor [[medicína|medicíny]] a špičkový [[chirurg]], človek s veľkým srdcom, ktorý nenávidel celú (podľa neho) nezmyselnú [[vojna|vojnu]]. Prezývka ''Hawkeye'' vznikla podľa knihy ''[[Posledný Mohykán]]'', čo bola jediná kniha, ktorú jeho otec čítal. Pierce rozohráva okolo seba množstvo nepredvídateľných príhod a vtipných situácií. Pomáhajú mu v tom jeho kolegovia, hlavne „Trapper“ John F.X. Mcintyre ([[Wayne Rogers]]) a po jeho odchode domov B.J. Huniccut ([[Mike Farrell]]), ktorý nahradil postavu „Trappera“.
 
Ich spoločný spolubývajúci bol [[major]] Frank Marion Burns ([[Larry Linville]]). Frank Burns bola zvláštna postava s množstvom negatívnych vlastností; často sa stával terčom vtipov. Bol ženatý, zároveň bol aj tajným milencom hlavnej sestry major Margaret Hullihanovej. Hoci o ich vzťahu vedeli všetci, nepriznávali to.
 
Postavu Franka Burnsa neskôr nahradil Charles Emerson Winchester III. ([[David Ogden Stiers]]), ktorý sa považoval za bohatú modrú krv z [[Boston (Massachusetts)|Bostonu]]. Táto postava priniesla do seriálu zmenu a oživenie.
 
„Radar“ Walter Eugen O'Raily ([[Gary Burghoff]]) bol významnou postavou seriálu. Mladík s okuliarmi začal časom nechtiac ovládať jednotku. Bol administratívnym pracovníkom a jeho nevinnosť a postupné objavovanie seba ako muža prinášali množstvo zaujímavých príhod. Prezývka ''Radar'' vznikla z toho, že mával predtuchy, čo sa stane. Oznamoval dopredu prílet vrtulníkov, sanitiek a často uhádol, čo dotyčný chcel povedať, ešte predtým ako to povedal.
 
Prvým veliteľom jednotky bol doktor Henry Blake ([[McLean Stevenson]]), tiež chirurg, ktorý odišiel po 72 dieloch – bol odvolaný naspäť do USA, avšak pri odlete domov jeho lietadlo zostrelili a on zahynul. Henryho na istý čas na pozícii veliteľa nahradil Frank Burns, a potom prišiel plukovník Sherman T. Potter ([[Harry Morgan]]).
 
Plukovník Potter bol vojakom ([[kavaléria|kavalerista]]) od [[prvá svetová vojna|prvej svetovej vojny]]. Na rozdiel od predchádzajúceho veliteľa Henryho prísne dodržiaval predpisy. Postupom času sa však ukázalo, že je to čestný a charakterný človek. V seriály vystupoval až do konca seriálu.
 
Otec John Francis Mulcahy ([[William Christopher]]) bol evanjelický kňaz slúžiaci v jednotke. Jeho vplyv na členov jednotky bol síce mnohokrát neviditeľný, na nedeľné kázne chodilo málo ľudí, napriek tomu bol pre všetkých (lekárov, sestry a ostatný personál, ako aj pre ranených) obrovskou oporou a pomocou.
Anonymný používateľ

Navigačné menu