Britpop: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 90 bajtov ,  pred 7 rokmi
d
typo, wikilinky...
d (Hlavná kategória: ako prvá, radiací kľúč)
d (typo, wikilinky...)
'''Britpop''' je subžáner [[Alternatívny rock|alternatívneho rocku]], ktorý vznikol v 90. rokoch 20. storočia v [[Anglicko|Anglicku]]. Medzi hlavných predstaviteľov britpopu patria skupiny [[Oasis (skupina)|Oasis]], [[Coldplay]], [[Blur]], [[Radiohead]], [[Keane]], [[Franz Ferdinand]], [[Travis]], [[Pulp]] alebo [[Kula Shaker]].Britpop sa vynoril z britskej nezávislej hudobnej scény zo začiatku 90. rokov a bol charakterizovaný skupinami ovplyvnenými britskou gitarovou pop music z rokov 1960 a 1970. Hnutie sa vyvýjalo ako reakcia proti rôznym hudobným a kultúrnym trendom na konci 80. a na začiatku 90. rokov a to najmä fenoménu [[grunge]] z US.V dôsledku invázie amerických grunge skupín do UK, nové britské skupiny ako Suede a Blur zahájili hnutie umiestením seba ako protichodné hudobné sily poukazujúce na britskú gitarovú hudbu z minulosti a písanie o jedinečných britských témach a obavách. K týmto skupinám sa čoskoro pridali aj ďalšie ako Oasis, Pulp, Supergrass, Sleeper a Elastica.Brit Popové skupiny priniesli britský alternatívny rock do mainstreamu a tvorili kostru väčšieho kultúrneho hnutia nazvaného Cool Britannia. Ajkeď populárnejšie skupiny boli schopné šíriť komerčný úspech v zámorí, predovšetkým do US, hnutie sa do značnej miery rozpadlo do konca desaťročia.
 
Britpop sa vynoril z britskej nezávislej hudobnej scény zo začiatku 90. rokov a bol charakterizovaný skupinami ovplyvnenými britskou gitarovou [[pop music]] z rokov [[1960]] a [[1970]]. Hnutie sa vyvíjalo ako reakcia proti rôznym hudobným a kultúrnym trendom na konci 80. a na začiatku 90. rokov a to najmä fenoménu [[grunge]] z US. V dôsledku invázie amerických grunge skupín do UK, nové britské skupiny ako [[Suede]] a Blur zahájili hnutie štylizovaním sa do polohy protichodných hudobných síl odkazujúcich na britskú gitarovú hudbu minulosti a písaním o jedinečných britských témach. K týmto skupinám sa čoskoro pridali aj ďalšie ako Oasis, Pulp, [[Supergrass]], [[Sleeper]] a [[Elastica]]. Britpopové skupiny priniesli britský alternatívny rock do [[mainstream]]u a vytvorili kostru väčšieho kultúrneho hnutia nazvaného „Cool Britannia“. Aj keď populárnejšie skupiny boli schopné šíriť komerčný úspech v zámorí, predovšetkým do USA, hnutie sa do značnej miery do konca desaťročia rozpadlo.
 
== Štýl, Korene, Vplyvy ==
Britpopové skupiny boli ovplyvnené britskou gitarovou hudbou z minulosti, najmä hnutiami a žánrami ako [[britská invázia]], [[glam rock]] a [[punk rock]]. Špecifické vplyvy sa líšili: Blur a Oasis čerpali od [[The Kinks]] a [[The Beatles]], kým Elastica mala slabosť pre bohémsky punk rock. Bez ohľadu na to, všetci britpopovýbritpopoví umelci si uctilictili zvuky z minulosti. Diania alternatívneho rocku z 80tych a skorých 90tych rokov indie scény boli priamymi predkami britpopového hnutia. Vplyv The Smiths bol bežný u väčšiny britpopových umelcov.
 
Diania alternatívneho rocku z 80. a skorých 90. rokov indie scény boli priamymi predkami britpopového hnutia. Vplyv [[The Smiths]] bol bežný u väčšiny britpopových umelcov. Madchesterská scéna, na čele s [[The Stone Roses]], [[Happy Mondays]] a [[Inspiral Carpets]] (s ktorými [[Noel Gallagher]] z Oasis pracoval ako [[roadie]] počas Madchesterskej éry) bola koreňom britpopu, pretože kládla dôraz na dobré časy a chytľavé piesne poskytujúce alternatívu [[shoegazng]]-u.
 
{{hudobný výhonok}}
19 045

úprav

Navigačné menu