Chrípka: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 24 bajtov ,  pred 6 rokmi
preklepy
d (Hlavná kategória: ako prvá, radiací kľúč)
(preklepy)
Následky chrípkovej infekcie sú vážnejšie a trvajú dlhšie než následky nachladnutia. Liečba trvá obvykle jeden až dva týždne. Chrípka môže byť niekedy smrteľná, predovšetkým u slabých, starých alebo chronicky chorých ľudí.
 
Väčšina ľudí, ktorí sa infikujú, sa zotaví počas jedného až dvoch týždňov, ale u niektorých sa môžu vyvinúť život ohrozujúce komplikácie (napríklad zápal pľúc). V [[Spojené štáty|USA]] dostanú chrípku každoročne milióny ľudí (približne 10 – 20 % obyvateľstva). Priemerne 36 000 ľudí ročne v [[Spojené štáty|USA]] chrípke podľahne a 114 000 ľudí je pre chrípku hospitalizovaných. Komplikácie môžu nastať aj u zdravých ľudí a v každom veku. Komplikáciami spojenými s chrípkou sú najviac ohrození starší ľudia nad 65 rokov a malé deti. Príkladmi komplikácií sú [[zápal pľúc]], [[bronchitída]] (zápal priedušiek), sínus[[sinusitída]] a [[otitída|ušná infekcia]].
 
Chrípka tiež zhoršuje chronické zdravotné problémy. Ľudia s [[Astma|astmou]] môžu mať záchvaty počas chrípky a ľudia s chronickou poruchou [[Srdce|srdca]] môžu pocítiť zhoršenie stavu.
 
== Liečba ==
Na prelome 20. a 21. storočia boli na trh uvedené lieky, ktoré zabraňujú množeniu chrípkových vírusov typu A a B (tzv. inhibítory neuramidázyneuraminidázy). Účinné látky sú [[oseltamivir]] (liek ''Tamiflu'') a [[zanamivir]] (liek ''Relenza'').
 
== Iné projekty ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu