Alžbeta Bavorská (Sissi): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d (→‎Pôvod: wikilinky)
== Život ==
Pôvodne šťastné manželstvo narážalo od samého počiatku na úskalia spôsobované neprimeranými zásahmi Alžbetinej autoritatívnej svokry [[Žofia Bavorská|Žofie]]. Aj napriek tomu, že to s ňou Žofia myslela dobre, bola prezieravá a myslela politicky, Sissi na viedenskom dvore trpela.
Cítila sa príliš obmedzovaná prísnou spoločenskou etiketou, na ktorú nebola zvyknutá, chýbala jej vlasť a súrodenci. Všetky ústrky spočiatku trpela a vzdá sa boja o výchovu svojich dvoch dcér, ktoré jej svokra hneď po narodení vezme a umiestní do blízkosti svojich komnát, ďaleko od Sissi. No po zverení výchovy jej syna Rudolfa arcivojvodkyni Žofii demoštratívnedemonštratívne opustila dvor. Až neskôr si vymohla ukončenie prísnej vojenskej výchovy svojho syna.
[[Súbor:Esztergom-Erzsebet statue.JPG|left|thumb|Busta "Sissi" v Alžbetinom parku v Ostrihome, Maďarsko]]
Všeobecne bola známa jej náklonnosť k Maďarom. Na cisárskom dvore presadzovala maďarské záujmy, v úzkej spolupráci najmä s uhorským politikom [[Gyula Andrássy|Gyulom Andrássym]]. Vehementne sa zasadzovala za ústupky Maďarom v r. 1867. Neváhala sa stýkať ani s bývalými revolucionármi z rokov [[1848]]{{--}}[[1849]], vďaka čomu je dodnes v Maďarsku uctievaná ako „národná“ kráľovná. Svoju prvú cestu po Uhorsku však musela kvôli smrti svojej prvorodenej dcéry Sophie dňa 25. mája 1857 náhle prerušiť. Sissi cíti výčitky, pretože Žofia ju pred cestou varovala a odporúčala, aby Sophiu nechali doma.
Anonymný používateľ

Navigačné menu