Slovenská národná knižnica: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súčasti SNK, wl
(Infobox- doplnenie)
(Súčasti SNK, wl)
 
'''Slovenská národná knižnica''' ('''SNK''') je moderná vedecká, kultúrna, informačná a vzdelávacia inštitúcia, ktorá slúži všetkým občanom Slovenska a používateľom zo zahraničia. Slovenská národná knižnica je konzervačnou knižnicou a depozitnou knižnicou [[Slovensko|Slovenskej republiky]], prednostne zhromažďuje, odborne spracúva, uchováva, ochraňuje a sprístupňuje domáce a zahraničné [http://slovniky.korpus.sk/?w=slovacikum&s=exact&c=1272&d=kssj4&d=psp&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ma&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&d=locutio&d=pskcs&d=psken&d=noundb&ie=utf-8&oe=utf-8 slovacikálne] dokumenty. Fondy a zbierky Slovenskej národnej knižnice obsahujú 4,9 milióna knižničných jednotiek, 1,7 milióna archívnych dokumentov a tisíce muzeálnych jednotiek. 
 
Súčasťou SNK sú aj múzeá. '''Literárne múzeum''' (LM SNK) zhromažďuje pamiatky týkajúce sa slovenskej literatúry a verejnosti vo svojich historických priestoroch prezentuje jej vývoj od 9. storočia až po začiatok 20. storočia. LM SNK sa podieľa na správe a prezentácii Národného cintorína ako galérie pomníkov významných dejateľov. '''Slovanské múzeum A. S. Puškina''' v Brodzanoch - in sitú v historickom kaštieli, v ktorom bývali aj príbuzní [[Alexandr Sergejevič Puškin|Alexandra Sergejeviča Puškina]], jedného z najväčších ruských básnikov, dokumentuje literárne vzťahy slovenskej a slovanských literatúr. SNK spravuje aj '''historickú knižnicu rodu Apponyi''', umiestnenú v kaštieli v Oponiciach.
 
[[File:Literary Museum of the SNL.jpg|thumb|Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice]]
* služby PATLIB - strediska patentových informácií
* Wi-Fi pripojenie.
 
== Súčasti SNK ==
* '''Literárne múzeum''' (LM SNK) sídliace v [[Budova Matice slovenskej (Martin)|starej budove Matice slovenskej]], zhromažďuje pamiatky týkajúce sa slovenskej literatúry a verejnosti vo svojich historických priestoroch prezentuje jej vývoj od 9. storočia až po začiatok 20. storočia. LM SNK sa podieľa na správe a prezentácii [[Národný cintorín|Národného cintorína]] ako galérie pomníkov významných [[dejateľ]]ov.
 
* '''Slovanské múzeum A. S. Puškina''' v [[Brodzany|Brodzanoch]] - in sitú v historickom kaštieli, v ktorom bývali aj príbuzní [[Alexandr Sergejevič Puškin|Alexandra Sergejeviča Puškina]], jedného z najväčších ruských básnikov, dokumentuje literárne vzťahy slovenskej a slovanských literatúr. Zbierka sa člení do troch častí:<br/ >''Literatúra od veľkomoravského obdobia po realizmus''<br/ >''Rodinné salóny Friesenhofovcov a Oldenburgovcov''<br/ >''Život a dielo A. S. Puškina''
 
* '''Aponiovská knižnica''' (Bibliotheca Apponiana), umiestnená v kaštieli v [[Oponice|Oponiciach]] je historickou knižnicou rodu Apponyi. Je známa ako najkrajšia interierová knižnica na Slovensku s 8 222 dokumentami. V roku 2007 bola zapísaná do Ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov SR pod číslom 267.
 
== Čitatelia SNK ==
1 819

úprav

Navigačné menu