Preskočiť na obsah

Uspenský pôst: Rozdiel medzi revíziami

Odobraných 27 bajtov ,  pred 7 rokmi
Kresťanská cirkev uznáva jedného Boha v 3 osobách. Vladne Boh Otec a Duch Svätý. Nie Mária. Ona nikdy sama nestála o titul Vládkyne a Bohyne, tak ju z nej nerobme. Je matka Ježiša a náš vzor Ježišovho učeníka a poslušnosti Bohu.
d (preklepy)
(Kresťanská cirkev uznáva jedného Boha v 3 osobách. Vladne Boh Otec a Duch Svätý. Nie Mária. Ona nikdy sama nestála o titul Vládkyne a Bohyne, tak ju z nej nerobme. Je matka Ježiša a náš vzor Ježišovho učeníka a poslušnosti Bohu.)
'''Uspenský pôst''' alebo '''Spasivka''' (ľudovo) alebo '''Pôst pred Zosnutím Bohorodičky''' alebo aj '''Pôst Bohorodičky''' je jedným z [[pôst|pôstnych]] období [[kresťanstvo|kresťanských]] cirkví [[byzantský obrad|byzantského obradu]].
 
Toto pôstne obdobie trvá od 1. do 14. augusta a veriaci sa ním pripravujú na sviatok ''Uspenia'' čiže [[Zosnutie presvätej Bohorodičky|Zosnutia našej presvätej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny]] ([[15. august]]a), resp. na sviatky Zosnutia a [[Premenenie Pána|Premenenia Pána]].
 
Prvé svedectvo o pôste v tomto období máme od sv. Leva Veľkého (okolo r. 450), definitívnu podobu Uspenský pôst získal na cirkevnom sneme v Konštantínopole v roku 1166.
Anonymný používateľ