Adresa IP: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 6 bajtov ,  pred 6 rokmi
oprava z nespravneho Dynamic Host Control Protocol na správny termin Dynamic Host Configuration Protocol
(typo, replaced: t. j. → t. j. (3), 0-255 → 0 – 255 (2))
(oprava z nespravneho Dynamic Host Control Protocol na správny termin Dynamic Host Configuration Protocol)
Adresa IP je (v [[IPv4|protokole IP verzie 4]]) 32-[[bit]]ové číslo, takže teoreticky existuje 4 294 967 296 (viac než 4 miliardy) možných adries. Je nepraktické a nepohodlné pracovať s takto zapísaným číslom, preto sa 32 bitov adresy IP delí na štyri 8-bitové čísla (číslo v rozsahu 0 – 255), ktoré sa zapisujú v desiatkovej sústave oddelené bodkou, napríklad 207.142.131.205.
 
Adresa IP je buď priamo priradená nejakému sieťovému rozhraniu, alebo je prideľovaná dynamicky pomocou DHCP ([[Dynamic Host ControlConfiguration Protocol]]) servera.
 
Na lepšiu prácu s internetovými adresami sa k adrese IP väčšinou viaže nejaké meno (angl. hostname), napr. ''www.wikipedia.org''. Prevod mien a adries IP je zabezpečovaný mechanizmom DNS ([[Domain Name System]]), t. j. celosvetovo organizovaným množinou serverov, ktoré udržujú záznamy o registrovaných doménach a im pridelených adresách IP. Ak teda v prehliadači zadáte adresu „www.wikipedia.org“, hľadá sa v zoznamoch týchto DNS-serverov príslušná adresa IP, na ktorú je potom presmerovaná vaša požiadavka.
Anonymný používateľ

Navigačné menu