Štefanová (okres Pezinok): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(copyvio)
== Poloha ==
 
Obec Štefanová leží v Trnavskej pahorkatine, v predpolí Malých Karpát, približne 32km32 km od hlavného mesta Bratislava, 14km14 km od mesta Trnava a mesta Pezinok.
 
== Obyvateľstvo ==
== Pamiatky ==
[[File:Štefanová chapel of St Rosalie.JPG|thumb|left|Kaplnka sv. Rozálie]]
'''Kaplnka sv. Rozálie''' - Kaplnka svätej Rozálie bola postavená v roku 1885, vysvätená 06. septembra 1885
Kaplnka svätej Rozálie bola postavená v roku 1885, vysvätená 06. septembra 1885
 
'''Kaplnka zasvätená ku cti Lurdskej Panny Márie'''
 
'''Socha sv. Vendelína''' - Socha bola postavená v roku 1896 po odvrátení moru dobytka, z vďaky ju postavili Štefanovčania.
'''Socha sv. Vendelína'''
Socha bola postavená v roku 1896 po odvrátení moru dobytka, z vďaky ju postavili Štefanovčania.
 
'''Kríže''' - V súčasnosti sa v obci nachádza päť krížov. Smerom od Častej stojí kríž z roku 1920, postavený z vďaky za návrat z vojny. Pri kostole stojí pomník vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Dali ho postaviť farníci v roku 1939. Kríž v parku je z roku 1952, taktiež postavený z vďaky za návrat z vojny. Kríž pri ceste do Budmeríc je z roku 1942, poďakovanie za uzdravenie. V roku 1896 dala cirkevná obec postaviť nový kamenný kríž na cintoríne.
'''Kríže'''
V súčasnosti sa v obci nachádza päť krížov. Smerom od Častej stojí kríž z roku 1920, postavený z vďaky za návrat z vojny. Pri kostole stojí pomník vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Dali ho postaviť farníci v roku 1939. Kríž v parku je z roku 1952, taktiež postavený z vďaky za návrat z vojny. Kríž pri ceste do Budmeríc je z roku 1942, poďakovanie za uzdravenie. V roku 1896 dala cirkevná obec postaviť nový kamenný kríž na cintoríne.
 
'''Božia muka''' - Bola postavená na pamiatku padlých vojakov a utrpenia Štefanovčanov v bitke 11. augusta 1705 medzi vojskami Františka II. Rákoczyho a víťaznými cisárskymi vojakmi poľného maršála Ludovíta Hebervilla a vojskami osobného pluku zemepána podmaršála Jána Pálffyho. Vysvätená 03. septembra 2006.
'''Božia muka'''
Bola postavená na pamiatku padlých vojakov a utrpenia Štefanovčanov v bitke 11. augusta 1705 medzi vojskami Františka II. Rákoczyho a víťaznými cisárskymi vojakmi poľného maršála Ludovíta Hebervilla a vojskami osobného pluku zemepána podmaršála Jána Pálffyho. Vysvätená 03. septembra 2006.
 
'''Kostol sv. Štefana kráľa''' - Kostol sv. Štefana kráľa je pôvodne gotický kostol zo 14. storočia
Kostol sv. Štefana kráľa je pôvodne gotický kostol zo 14. storočia
 
== Referencie ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu