Karel Stamic: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
úvod: norm.; +kat. Osobnosti z Mannheimu; kat. norm; typog.; drob.
d (Bot: Odstránenie 23 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q157898))
d (úvod: norm.; +kat. Osobnosti z Mannheimu; kat. norm; typog.; drob.)
[[Súbor:Karel Stamic.jpeg|thumb|right|Karel Stamic]]
'''Karel Stamic (Carl Stamitz)''' (* [[7. máj]] [[1745]], [[Mannheim]] - † [[9. november]] [[1801]], [[Jena]]) bol starší syn slávneho [[Česko|českého]] skladateľa a virtuóza [[Jan Václav Stamic|Jana Václava Stamica]].
Stamic sa narodil a žil v cudzine. Od detstva bol virtuóznym hudobníkom, už v sedemnástich rokoch pôsobil ako druhý huslista vychýreného mannheimského orchestra, ale ovládal aj mnoho ďalších nástrojov. Už v roku [[1770]] sa stal dvorným skladateľom grófa de Noailles v [[Paríž]]i. Dosiahol veľkú popularitu počas svojich početných koncertných ciest po Európe, predovšetkým v Nemecku, Nizozemsku a Anglicku. Jeho skladateľská práca obsahuje predovšetkým kompozície [[sonáta|sonátovej]] formy, ktorú ovládal s veľkou suverenitou (v tomto zmysle pokračoval v odkaze svojho otca, ktorý bol objaviteľom jej klasickej cyklickej formy). Témy sú spracovávané s maximálnou spevnosťou.
== Dielo ==
 
Hlavné ťažisko jeho tvorby je v symfónii a koncertných skladbách. Napísal 31 symfónií, 28 [[koncert (hudobná skladba)|koncertantných]] symfónií a viac než 60 koncertov. Bol veľmi dobrý improvizátor, ale mnohé témy sa v jeho diele opakujú, takže sa zdá, že skôr ide vždy o niekoľko variant jednej skladby. Niektoré jeho skladby sa dokonca považovali za diela jeho otca. K jeho najpozoruhodnejším dielam patrí koncertantné [[symfónia|symfónie]], ktoré v sebe zlučujú skladateľskú a hudobnú invenciu (napr. Koncertantná symfónia D dur pre orchester alebo Koncertantná symfónia F dur pre 7 nástrojov). Karel Stamic napísal mnoho koncertov pre pomerne široké spektrum sólových nástrojov: husľové (15), klarinetové (11), flautové (7), pre fagot (7), basetový roh a lesný roh, mnohé z týchto diel sa však nezachovali. Medzi najznámejšie diela patria [[klarinet]]ové koncerty, komponované približne v období rokov [[1770]]- – [[1790]].
 
== Externé odkazy ==
[[Kategória:Nemeckí hudobní skladatelia]]
[[Kategória:Českí hudobní skladatelia]]
[[Kategória:Osobnosti z Mannheimu]]
93 196

úprav

Navigačné menu