Zmeny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
preklepy
'''Bulharská ľudová republika''', skrátene '''BĽR''', ({{v jazyku|bul|''Народна република България''}}) bol štátny útvar existujúci od konca [[druhá svetová vojna|druhej svetovej vojny]] až do roku [[1990]]. Po posilnení moci komunistickej strany sa do čela štátu dostal v roku [[1946]] [[Georgi Dimitrov]], za ktorého vlády sa v krajine zaviedol [[komunistický režim]] a krajina bola oficiálne v roku [[1947]] nazvaná [[ľudová demokracia|ľudovou republikou]]. Postupne začal nový režim vystupovať proti politickej opozícii, najmä pomocou vykonštruovaných procesov, v ktorých množstvo ich odporcov odsúdili na trest smrti či k dlhodobému odňatiu slobody. Po väčšinu päťdesiatych rokov sa v krajine uplatňovali [[stalinizmus|stalinistické]] praktiky v záujme zachovania komunistického mocenského monopolu. V polovici päťdesiatych rokov sa stal najmocnejším mužom v štáte [[Todor Živkov]], ktorý bol v Bulharsku pri moci až do zvrhnutia režimu v roku [[1989]]. V roku [[1990]] bol ľudovodemokratický bulharský štát na základe úprav ústavy premenený na [[Bulharsko|Bulharskú republiku]] a éra vlády komunizmu v Bulharsku tak skončila.
 
Kultúre v komunistickom období spočiatku udával tón socialistický realizmus, až neskôr v priebehu šesťdesiatych rokov došlo k uvoľneniu. Veľmi populárne boli hry s témou idealistického hrdinu bojujúceho proti malomeštiackej byrokracii, postupne sa začal medzi inými hudobnými prúdmi presadzovať napríklad [[džez|jazz]]. Cez dominanciu [[marxizmus-leninizmus|marxizmu-leninizmu]], ako hlavnej ideológie štátneho zriadenia, bolo vytvorených niekoľko umelecky vysokých diel v oblasti architektúry, umenia i literatúry. Najmä za Todora Živkova režim začal viac presadzovať diela oslavujúce bulharské hodnoty a kultúru. Dosiahli sa úspechy aj v niekoľkých vedných odboroch. Ale tak ako v iných krajinách [[východný blok|východného bloku]] bolo aj v Bulharsku mnoho umelcov perzekvovaných režimom. Jedným z z popredných kritikov bulharského komunistického režimu bol novinár a spisovateľ [[Georgi Markov]].
 
V hospodárskej oblasti sa komunistický režim snažil vybudovať nový priemysel a vytvoriť systém štátnych poľnohospodárskych družstiev s povinnou účasťou poľnohospodárov. V tomto smere síce bulharskí komunisti uspeli, ale neefektívnosť mnohých závodov viedla bulharskú vládu k zavádzaniu hospodárskych reforiem a povzbudeniu [[cestovný ruch|turistického ruchu]]. Cez tieto pokusy sa na konci osemdesiatych rokov hospodárstvo ocitlo v kríze, ktorá dopomohla k pádu komunistického režimu.
19 330

úprav

Navigačné menu