Pľúcna embólia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 13 bajtov ,  pred 6 rokmi
Revízia 6093162 používateľa 217.12.49.206 (diskusia) bola vrátená
(BT)
(Revízia 6093162 používateľa 217.12.49.206 (diskusia) bola vrátená)
{{Bez zdroja}}
'''EmbóliaPľúcna pľúcembólia''' (nesprávne pľúcna embólia) je vniknutie embolu do pľúcnej tepny alebo jej vetiev, čo vedie k narušeniu krvného prúdu. Embolom je najčastejšie [[trombus]]. Následne môže dôjsť k [[Pľúcny infarkt|infarktu pľúc]].
 
==Etiopatogenéza==
Asi 90% embolov sú [[trombus|tromby]], ktoré sa uvoľnili z hlbokých žíl končatín pri trombóze, panvových žíl po operácii, či pôrode, výnimočne z pravého srdca. Ohrozuje hlavne počaspri ležanialežaní, znehybnení dolných končatín, srdcovom zlyhaní srdca, zhustení krvi, či infúziách hypertonických roztokov, obmedzenom odtoku krvi z oblasti dolnej dutej žily, operácií v malej panve a pri podávaní antikoncepčných steroidov ai. Vzniká náhle pri zmene polohy alebo pri defekácii. Ak sú tromby malé dostanú sa až do malých vetiev pľúcnice na perifériu pľúc.
 
==Klinický obraz==
# '''funkčné následky embolizácie''' v typických prípadoch sa zvyšuje tlak v pľúcnici, potom pred prekážkou v pravej srdcovej komore, v pravej predsieni a vo veľkých žilách pred pravým srdcom. Pr. srdce je zaťažené, znižuje sa jeho výkonnosť. Zmenšenie prietoku krvi zhoršuje návrat krvi z pľúc do ľavého srdca, znižuje sa aj jeho výkonnosť, klesá krvný tlak. U niektorých vzniká šok. Pacient môže mať stenokardie a na EKG sú zmeny ako pri IM. Preto je ťažké rozlíšiť embóliu od IM. Následkom je znížená saturácia krvi kyslíkom (hypoxémia).
 
==LiečenieLiečba==
CieľCieľom je zmenšiť veľkosť embolu a tak uvoľniť obehtak krvipľúcny vkrvný pľúcachobeh, zabezpečiť zásobovaniezásobenie organizmu kyslíkom, zabrániť vzniku šoku alebo liečiť už vzniknutý šok a kardiotonickou liečbou podporovať činnosťsrdcovú srdcačinnosť.
 
Zmenšenie veľkosti embolizovaného [[trombus|trombu]]- dá samožno dosiahnuť trombolýzou, najčatejšie sa používa streptokináza vo vnútrožilovej aplikácii. Možno ju podávať aj priamo do pľúcnice žilovým katétrom. Veľmi dôležitá je antikoagulačná liečba, lebo zabraňuje zväčšovaniu trombu a obmedzuje možnosť ďalších embolizácií. Najčastejšie sa používa heparín.
 
[[Kategória:Medicína]]
1 397

úprav

Navigačné menu