Přeskočit na obsah

Nemecká demokratická republika: Rozdiel medzi revíziami

štyl.
Bez shrnutí editace
(štyl.)
Koncom 80. rokov 20. storočia dochádza vo východnej Európe k vyvrcholeniu hospodárskych problémov, čo malo za následok narastajúcu nespokojnosť obyvateľstva sprevádzanú jej otvorenými prejavmi. V NDR sa prejavy nespokojnosti prejavovali narastajúcim útekom občanov do západnej Európy. Po nástupe [[Michail Gorbačov|Michaila Gorbačova]] k moci v roku [[1985]] došlo k miernemu uvoľneniu napätia v rámci sovietskeho bloku. Predstavitelia moci v NDR na čele s [[Erich Honecker|Erichom Honeckerom]] si uvedomovali, že uvoľnenie spôsobí zvýšenie emigrácie občanov NDR. Katastrofálna situácia hospodárstva NDR zvýšila emigráciu do takej miery, že vláda začala vydávať povolenia na opustenie NDR v určitých limitoch. K vyvrcholeniu došlo v roku [[1989]], keď došlo k uvoľneniu cezhraničného režimu na rakúsko-maďarských hraniciach. Východní [[Nemci]] situáciu začali využívať a počas rekreácii pri [[Balaton]]e začali hromadne prekračovať hranice. Hoci bol prechod hraníc aj napriek uvoľneniu pohraničného režimu ilegálny, pohraničiari na oboch stranách hranice nelegálne prechody viac-menej tolerovali. V prípade prichytenia narušiteľa hranice, vypočuli a po niekoľkých hodinách prepustili.
 
[[Súbor:Volkspolizei at the official opening of the Brandenburg Gate.jpg|thumb|right|ČlenoviaPríslušníci východonemeckej polície (''[[Volkspolizei]]'') pri slávnostnom otváraní [[Brandenburská brána|Brandenburskej brány]] dňa 22. decembra 1989.]]
 
Ďalšiu vlnu východonemeckých emigrantov zažili západonemecké ambasády v [[Praha|Prahe]], [[Varšava|Varšave]] a [[Budapešť|Budapešti]], ktoré začali emigranti hromadne obsadzovať. Reakciou vedenia NDR bolo uzavretie hraníc s Poľskom a ČSSR. Východonemecké vedenie však nedostalo podporu tohto kroku od reformného kabinetu M. Gorbačova. NDR pod tlakom verejnosti povolilo svojím občanov navštíviť Západný Berlín na obmedzenú dobu. Na konci tlačovej besedy o momentálnej situácii, večer 7. novembra 1989 predseda SED Günter Schabowski oznámil, že občania NDR môžu prekročiť hranice Západného Berlína okamžite, hoci nariadenie vlády, ktoré si neprečítal, povoľovalo prekročenie až na druhý deň. Na základe tejto chyby sa pred hranicami Západného Berlína zhromaždilo toľko ľudí, že východoberlínski pohraničiari otvorili závory.Touto udalosťou sa situácia stala ďalej neudržateľnou a priviedla NDR k definitívnemu koncu. [[Berlínsky múr]] padol už 9[[9. november|. novembra]] [[1989]].
45 393

úprav