Fantasy: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 168 bajtov ,  pred 6 rokmi
chýba zhrnutie úprav
dBez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
'''Fantasy''' je umelecký žáner založený na fiktívnom príbehu, v ktorom môžu mať charaktery magické schopnosti, alebo nedosiahnuteľné/prehnané vlastnosti. Fantasy mieša fantastické (neznáme, neskutočné, divné) s reálnosťou. Téma, alebo hlavná myšlienka je často vážna, zahŕňajúca sociálne a politické problémy, alebo môže byť téma univerzálnejšia a zaoberá sa ľudskými hodnotami, emóciami.
 
Od [[Vedecká fantastika|science fiction]] a [[horor]]u sa odlišuje na prvý pohľad dejom zasadeným do fiktívnej doby bez ,,[[high-tech]],,. Postavy často bývajú mnohých rás prevzatých z mytológie, iných fantasy románov, alebo autor vytvára svoje vlastné rasy napr. [[elf]], [[trpaslík (severská mytológia)|trpaslík]], [[škriatok]], [[drak]], [[urgal]], [[hobit]], [[gnóm]] a mnoho iných. Taktiež je možné pozorovať množstvo historických a [[mýtických]] motívov použitých na dokreslenie deja. Využíva sa najmä v [[literatúra|literatúre]] a vo [[film]]e.
 
Za fantasy v jej začiatkoch by sme mohli považovať aj Legendulegendu o [[Kráľ Artuš|kráľovi Artušovi]] a podobné diela, no najvýznamnejšie prispel k jej rozmachu [[J. R. R. Tolkien]] ([[Pán prsteňov (knihy)|Pán prsteňov]], [[Hobbit (román)|Hobbit]], [[Silmarillion...]]) Dnes sa týmto žánrom zaoberá množstvo autorov ako napríklad [[Patrick Rothfuss]], [[David Gemmel]], [[G.George R. R. Martin]], [[Tim Powers]], [[Terry Pratchett]], [[Jiří Kulhánek]], [[Garth Nix]] a mnoho, mnoho ďalších. Asi (komerčne) najznámejšie sú fantasy série [[Pán prsteňov (knihy)|Pán prsteňov]], [[Harry Potter (knihy)|Harry Potter]], [[Odkaz dračíchDračích jazdcov]] a [[Súmrak (séria)|Súmrak]]. Avšak iba Pán prsteňov sa môže uvádzať ako žáner definujúci. Fantasy literatúra má mnoho subžánrov a je veľmi pestrá. Väčšina fantasy býva zasadená do čias ranného stredoveku (nie vždy), kde autor vytvára vlastný svet, postavy, rasy, faunu a flóru, zápletku, mágiu... Vlastne je všetko založené len na autorovej fantázii. Dobrá fantasy má ale vždy vytvorené svoje pravidlá ktoré dávajú zmysel a neporušujú sa (nenastane ,,nechcená,,„nechcená“ absurdita okamihu), čo pomáha udržať knihu vo vierohodnej rovine.
 
== Autori ==
* [[Wolfgang Hohlbein]]
* [[Christopher Bunch]]
* [[JířiJiří Kulhánek]]
* [[John Wyndham]]
* [[Paul Hoffman]]
57 270

úprav

Navigačné menu