Letecké modelárstvo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
(typo, replaced: ( rýchlosť, výška, náklon(vario) → (rýchlosť, výška, náklon(vario), - →  –  (5), nieje → nie je, replaced:   →   (3), n( → n (, u,k → u, k)
[[Obrázok:F4ESharkNose.jpg|250px|thumb|right|Detailne vypracovaný model lietadla]]
 
'''Letecké modelárstvo''' je forma [[Modelárstvo|modelárstva]], ktorá sa zaoberá stavbou [[model]]ov existujúcich, alebo imaginárnych [[lietadlo|lietadiel]]. Ide o zmenšeniny lietadiel, s použitím materiálov ako je [[balza]], penové hmoty ([[polystyrén]], extrudovaný [[polypropylén]], a pod.) [[papier]], [[kov]]y a [[laminát]]y. Medzi modelmi lietadiel je možné vidieť veľmi jednoduché konštrukcie [[klzák]]ov, až po veľmi zložité modely [[vrtuľník]]ov a často veľkých rozmerov (obrie modely).
 
 
Motorové modely používajú na svoj let silu motora, ktorý môže byť spaľovací, elektrický alebo dokonca takzvaný pružný. Pod pojmom pružný, sa skrýva pohon pomocou gumového zväzku, ktorý odovzdáva pohybovú energiu vrtuli, nahromadenú natočním zväzku gumy.
Modely so spaľovacími motormi využívajú energiu spaľovania uhľovodíkových palív. V modelárstve sa dlhú dobu využívala zmes [[metylalkohol]]u (tiež '''metanol''') a oleja, alebo éteru, [[petrolej]]a a oleja. Po dlhé roky sa v najväčšej miere používal ricínový olej, ale ten je dnes vo veľkej miere nahradený olejmi syntetickými. V posledných rokoch umožnili moderné technológie aj výrobu pomerne lacných motorov, ktoré využivajú ako palivo [[benzín]]. Ďalším pohonným agregátom sú malé elektrické motory, poháňané prostredníctvom akumulátorov. Modely môžu byť poháňané jednosmerným elektromotorom alebo striedavým, takzvaným [https://en.wikipedia.org/wiki/Brushless_DC_electric_motor brushless] elektromotorom. Môže mať vnútorný alebo vonkajší rotor, bývajú trojfázové.
 
Existujú aj modelárske motory poháňané stlačeným oxidom uhličitým. Fungujú na podobnom princípe ako spaľovacie motory, ale na rozdiel od nich nie je tlak v komore vytvorený spaľovaním paliva ale dodaním z nádrže so stlačeným oxidom uhličitým.
== Iné projekty ==
{{projekt|commons=Category:Category:Models of aircraft|štítok=modely lietadiel}}
 
{{Výhonok}}
 
[[Kategória:Modelárstvo]]
112 299

úprav

Navigačné menu