Preskočiť na obsah

AIM-132 ASRAAM: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 168 bajtov ,  pred 7 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
'''AIM-132 Advanced Short Range Air-to-Air Missile''' je raketa vzduch-vzduch krátkeho dosahu s infračerveným (tepelným) navádzaním. Jej producentom je európska spoločnosť MBDA, zaoberajúca sa vývojom a výrobou riadených striel. V súčasnosti je prevádzkovaná Royal Air Force (RAF) a Royal Australian Air Force (RAAF), kde nahradila [[AIM-9 Sidewinder]]. Raketa sa vyznačuje vysokou manévrovateľnosťou - zvláda preťaženie až do 50 g.
 
Projekt sa začal ako britsko-nemecká spolupráca v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Bol súčasťou širšej dohody, na základe ktorej USA vyvíjali [[AIM-120 AMRAAM]] pre použitie s dlhým doletom, zatiaľ čo ASRAAM mal nahradil Sidewinder. Nemecko opustilo program po zjednotení s Východným Nemeckom, kedy mali možnosť preskúmať ruskú raketu [[R-73 (raketa vzduch-vzduch)|Vympel R-73]]. Tá sa ukázala byť oveľa nebezpečnejšou strelou krátkeho dosahu, ako sa dovtedy predpokladalo. Bola schopná prekonať všetky vtedajšie západne rakety krátkeho dosahu s tepelným navádzaním. Nemci sa teda rozhodli, že raketa s oveľa väčšou manévrovateľnosťou bude dôležitejšia ako dostrel, čo vyústilo vo vývoj rakety IRIS-T. Briti teda postupovali ďalej na vlastnú päsť a AIM-132 bola predstavenázaradená do služby RAF v roku 1998.
 
== Špecifikácie ==
{{minivlajka|Austrália}} '''[[Austrália]]'''
 
[[Royal Australian Air Force]]: 20. augusta 2004 zaviedla Austrália rakety ASRAAM do výzbroje. Raketami boli vybavené štyri letky stíhačiek [[McDonnell Douglas F/A-18 Hornet|F/A-18]]. Informácia o počte zakúpených rakiet je dôverná.
 
{{minivlajka|India}} '''[[India]]'''
 
[[Indické vzdušné sily]]: V júli 2014 podpísala India s MBDA zmluvu o nákupe 384 rakiet ASRAAM v hodnote 428 mil. USD. Rakety majú nahradiť strely R.550 Magic nesené útočnými stíhačkami SEPECAT Jaguar.
2 030

úprav