Mafiáni (film): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
Pridané mená hercov k postavám.
d (Výmena poradia obsadenia a deja.)
d (Pridané mená hercov k postavám.)
 
== Dej ==
Henry Hill ([[Ray Liotta]]) už od svojho detstva obdivoval a idolizoval členov mafiánskej rodiny Lucchesiovcov, ktorá pôsobila v jeho susedstve v [[Brooklyn|Brooklyne]]. Kvôli túžbe po lepšom živote pre nich začne v skorom veku pracovať a prestane chodiť do školy. Henry sa stáva prínosom pre rodinu, a spoznáva Jamesa "Jimmyho" Conwaya ([[Robert De Niro]]), rešpektovaného mafiána, ktorý zbožňuje únosy kamiónov, a Tommyho DeVita ([[Joe Pesci]]), horkokrvného a sociopatického zlodeja.
 
Henry je zatknutý policajtmi pre predaj kradnutých cigariet, ale vďaka konexiám jeho šéfov ho sudca prepúšťa na slobodu. Vtedy sa naučí dve najdôležitejšie životné lekcie: nikdy neudávať svojich priateľov, a vždy pri policajtoch držať hubu.
 
Paul "Paulie" Cicero ([[Paul Sorvino]]), lokálny vodca rodiny, sa ujíma Henryho, ktorý spolu s Jimmym a Tommym začína podnikať väčšie akcie. V roku 1967 prepadnú Air France terminál [[Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho|Medzinárodného letiska Johna F. Kennedyho]], a unikajú s 420 tisícami dolárov. Svoj úspešný a pohodlný život mafiánov si často užívajú v podniku Copacabana, kde Henry spoznáva Karen ([[Lorraine Bracco]]), židovku z Five Towns, ktorú si neskôr vezme za ženu. Karen spočiatku trápia Hernyho zločinecké aktivity, ale netrvá dlho kým ju zvedie ich vzrušujúci život plný výhod.
 
Billy Bats ([[Frank Vincent]]), mafián z rodiny Gambinov, je 11. júna 1970 prepustený z väzenia a oslavuje v bare, kde je aj Henry, Jimmy a Tommy. Billy tu začína zosmiešňovať a ponižovať Tommyho pre jeho minulosť čističa topánok, za čo naňho neskôr Tommy, s pomocou Jimmyho, zaútočí a zabije. Všetci vedia, že za vraždu vysokopostaveného mafiána im hrozí smrť, a tak prenesú Billyho telo v kufri Henryho auta do lesa a tam ho zakopajú. O šesť mesiacov neskôr sa Jimmy dozvie, že na mieste hrobu sa bude stavať, a tak musia vykopať rozložené pozostatky a presunúť ich na iné miesto.
 
Henry si nájde milenku Janice Rossi ([[Gina Mastrogiacomo]]), a kúpi jej byt. Karen sa však dozvie o ich afére a skúša konfrontovať Janice, a potom sa Henrymu vyhráža revolverom. Po vášnivej hádke Henry odchádza z domu a začne žiť s Janice. Po istom čase ho ale navštívi Paulie, a povie mu aby sa vrátil domov ku svojej manželke potom čo preňho vybaví jednu prácu. Paulie posiela Henryho a Jimmyho na Floridu, kde majú vymáhať dlhy jedného gambléra. To sa im podarí potom čo ho surovo zbijú a vyhrážajú sa mu tým, že ho v zoo hodia levom. Ukáže sa ale, že gamblér má sestru, ktorá pracuje v [[Federal Bureau of Investigation|FBI]], a ona na Henryho a Jimmyho pošle políciu. Obaja sú zadržaní a odsúdení na 10 rokov do väzenia.
 
Aby mohol finančne zabezpečiť svoju rodinu, Henry začne z väzenia predávať drogy. Po jeho skorom prepustení v roku 1978, aj napriek varovaniu od Paulieho, rozširuje svoje dílerské aktivity, a presvedčí Jimmyho a Tommyho aby sa k nemu pridali. Ich skupina ešte v tom istom roku sformujú skupinu zločincov a spoločne podniknú na letisku Johna F. Kennedyho "lúpež Lufthansa," najväčšiu lúpež v dejinách USA, a uniknú s korisťou 6 miliónov dolárov. Väčšina účastníkov lúpeže ale nepočúva Jimmyho varovania, že by nemali kupovať drahé veci aby na seba neprilákali pozornosť polície, a tak ich Jimmy dá zabiť.
248

úprav

Navigačné menu