Kobalt: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
typo gram, replaced: 1cm3 → {{cm3|1}}, atmosferick → atmosférick (2), replaced:   →
d (→‎Iné projekty: kategórie)
(typo gram, replaced: 1cm3 → {{cm3|1}}, atmosferick → atmosférick (2), replaced:   →)
Objavil ho v roku [[1735]] chemik [[George Brandt]]. Patrí medzi prechodné prvky, ktoré majú valenčné elektróny v d-sfére. V zlúčeninách sa vyskytuje najmä s mocnosťou Co<sup>+2</sup> a Co<sup>+3</sup>, vzácne sa môžeme stretnúť aj s Co<sup>+1</sup> a Co<sup>+4</sup>.
 
V silných minerálnych kyselinách je kobalt rozpustný za vzniku plynného [[vodík]]a. Je pomerne stály voči atmosferickejatmosférickej korózii a pôsobeniu vody.
 
== Výskyt a výroba ==
 
=== Galvanické pokovovanie ===
Odolnosť kovového kobaltu proti vplyvom prostredia (atmosferickáatmosférická oxidácia, pôsobenie vody) znamená, že elektrolytickým vylučovaním kobaltového povlaku na povrchu menej ušľachtilého kovu ho ochránime proti korózii.
 
=== Farbenie skla a keramiky ===
Kobaltnaté a kobaltité soli sú farebné, zvyčajne modré alebo červené. Pridaním solí kobaltu do [[sklo]]viny alebo [[keramika|keramickej]] hmoty sa dosiahne, že výsledný výrobok je po vytavení a vypálení trvalo zafarbený.
 
Pri keramických materiáloch alebo [[porcelán]]e sa však skôr používa tzv., glazovanie, keď je primárne vypálený kus pokrytý vrstvou tekutej [[glazúra|glazúry]], ktorá ako farbiace [[pigment]]y obsahuje väčšinou soli rôznych ťažkých kovov. Opätovným vypálením predmetu v peci sa glazúra stabilizuje vo forme rôznych [[oxid]]ov, [[kremičitan]]ov a ďalších solí, ktoré trvalo zafarbia jej povrch. Pretože farba glazovacej zmesi pred vypálením je vždy iná ako po konečnom tepelnom spracovaní, je finálny vzhľad výrobku vždy otázkou skúsenosti a remeselníckej zručnosti keramika.
 
{{Periodická tabuľka}}
 
[[Kategória:Kobalt| ]]
[[Kategória:Prechodné prvky]]
74 480

úprav

Navigačné menu