Microsoft Windows: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 6 bajtov ,  pred 6 rokmi
'''Microsoft Windows''' je názov pre sériu niekoľkých rodín [[operačný systém|operačných systémov]] od spoločnosti [[Microsoft]]. Microsoft prvýkrát uviedol pod názvom Windows operačné prostredie v novembri 1985 ako nadstavbu pre operačný systém [[MS-DOS]] v snahe odpovedať na narastajúcu popularitu [[grafické používateľské rozhranie|grafických používateľských rozhraní]]. Microsoft Windows časom získal dominantné postavenie na celosvetovom trhu [[osobný počítač|osobných počítačov]]. V súčasnosti je jeho podiel okolo 90 % s klesajúcou tendenciou, kvôli stúpajúcej popularite alternatívnych operačných systémov, ako napr. [[Linux (operačný systém)|Linux]] či [[Mac OS X]]. Aktuálna klientská verzia operačného systému Windows je [[Windows 10]]; aktuálna verzia pre servery je [[Windows Server 2012]].
 
== VerzieKradne hesla ==
Samotný pojem ''Windows'' sa používa ako súhrnný termín pre niekoľko generácií produktov, ktoré je možné zaradiť do nasledujúcich kategórií:
* '''16-bitové operačné prostredia'''. Napriek tomu, že sa často pod nimi myslia len [[grafické používateľské rozhranie|grafické používateľské rozhrania]] alebo [[desktop]]y, a to väčšinou preto, lebo pre služby systému súborov používajú MS-DOS, [[16-bit]]ové systémy Windows už majú svoj vlastný vykonávateľný formát súborov a poskytujú vlastné ovládače zariadení (grafika, tlačiareň, myš, klávesnica a zvuk). Čo je však podstatnejšie, už od samotného počiatku dovoľovali používateľovi (nepreemptívne) spúšťať viacero aplikácií naraz, niečo, čo jeho konkurenti ako [[GEM]] neponúkali. Naostatok implementujú komplexnú softvérovú virtuálnu pamäťovú schému založenú na segmentoch, ktorá dovoľuje aplikáciam používať viac ako 640 KB pamäte a prípadne používať i viac pamäte, aká je fyzicky prístupná: segmenty s kódom a zdroje sú načítavané do pamäte a následne uvoľňované hneď ako sa prestanú používať alebo začne byť nedostatok pamäte. Príklady týchto systémov sú [[Windows 1.0]] (1985) a [[Windows 2.0]] (1987) a ich blízky príbuzný ''Windows/286''
Anonymný používateľ

Navigačné menu