Obehová sústava: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 17 bajtov ,  pred 5 rokmi
oprava ISBN, replaced: - →  –  (5), Kedže → Keďže
d (odstránenie starej šablóny {{Link FA}} a {{Link GA}})
(oprava ISBN, replaced: - →  –  (5), Kedže → Keďže)
'''Obehová sústava''' je anatomická sústava u živočíchov a človeka pozostávajúca z cievnej sústavy (=[[cieva|ciev]]) tela, [[srdce|srdca]], [[krv]]i a [[Lymfa|miazgy]]. Jej najdôležitejšia časť -  – sústava krvných ciev a srdce -  – sa označuje ako '''srdcovocievna sústava''' (kardiovaskulárny systém). Miazga a miazgové cievy patria aj do tzv. [[miazgová sústava|miazgovej sústavy]] (lymfatického systému).
 
Obehová sústava zabezpečuje pohyb a rozvoz [[telová tekutina|telových tekutín]], ktoré obsahujú všetky potrebné látky. Zároveň odvádza z tela produkty látkového [[metabolizmus|metabolizmu]]. Okrem prepravnej funkcie, má obehová sústava za úlohu udržať stálosť vnútorného prostredia (biol. [[homeostáza]]) a ochranu organizmu.
Najjednoduchším spôsobom transportu živín v organizme je difúzia a osmóza u [[jednobunkovec|jednobunkovcov]] (''Monocytozoa'').
 
Iným príkladom organizmu bez cievnej sústavy je ploskuľa mliečnobiela (''Dendrocoelum lacteum'') a ostatné živočíchy z triedy ploskulíc (''Turbellaria''). Majú ústa na brušnej strane, ktoré vedú do tráviaceho systému. Ten je veľmi rozvetvený, a pretože je ploskuľa tenká, potrava sa môže dostať pomocou difúzie ku každej bunke. Kyslík sa dostáva do tela difúziou cez povrch priamo z vody. KedžeKeďže každá bunka si dokáže zaobstarať živiny a kyslík samostatne, nie je potrebná transportná -  – obehová sústava.
 
=== Otvorená obehová sústava ===
Otvorená obehová sústava je typická pre kmene [[mäkkýše]] (''Mollusca'') a [[článkonožce]] (''Artropoda''). Tekutina -  – krvomiazga (biol. hemolymfa) je pumpovaná do telovej dutiny -  – hemocelu. Vracia sa do obehovej sústavy difúziou medzi bunkami. Pumpou v tomto systéme je jednoduché srdce alebo pulzujúca cieva. Tok telovej tekutiny je veľmi pomalý.
 
=== Uzavretá obehová sústava ===
== Obehová sústava človeka ==
 
Centrom obehovej sústavy je srdce, ktoré spolu so sieťou ciev a cievok tvorí „strojový park“ kardiovaskulárneho systému. Srdce je neúnavný motor: za rok sa stiahne 30-miliónkrát; za život človeka aj 2-miliardkrát. Pri každej kontrakcii prečerpá 82 ml krvi – v prípade dospelého človeka to znamená, že dokáže za deň naplniť 8 000-litrovú nádrž. Obehovú sústavu delíme na dva okruhy: veľký krvný obeh, ktorý vedie okysličenú krv po celom tele, kde sa odkysličuje a malý, pľúcny obeh, ktorý vedie odkysličenú krv do pľúc na okysličenie. V pľúcach sa z krvi odstráni oxid uhličitý a na krvné bunky sa naviaže čerstvý kyslík. Poznáme aj vedľajšie krvné obehy, a to pečeňový portálny a hypotalamo-hypofýzový portálny obeh.
 
=== Zloženie ===
* [[cieva|cievy]]
* [[krv]]
* [[Lymfa]]
 
=== Funkcie ===
{{Obehová sústava}}
{{Anatómia človeka}}
 
 
 
[[Kategória:Obehová sústava| ]]
74 709

úprav

Navigačné menu