Wikipédia:Odporúčania: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
gramatika
d (d)
d (gramatika)
'''Odporúčania''' zaznamenávajú konvencie, ktoré väčšina redaktorov považuje za užitočné pre fungovanie komunity a tvorbu encyklopédie. Sú obvykle výberom a uprednostnením jednej či niekoľkých z možných ciest na základe praktických skúseností a preferencií komunity. Pri porovnaní s [[Wikipédia:Pravidlá|pravidlami]] podliehajú častejším zmenám a hrajú v nich oveľa väčšiu úlohu príklady. V praxi z nich možno na základe dohody v diskusii robiť výnimky. Ak sú však v niektorej veci robené výnimky pravidelne, mal by byť tento fakt do odporúčania nakoniec včlenený.
 
Ak niektorý redaktor odporúčania dlhodobo nedodržujenedodržiava, nie je tento fakt sám o sebe dôvodom na jeho penalizáciu. Aj činnosť nedodržiavajúcanedodržujúca odporúčania môže byť pre projekt stále užitočná, aj keď nie natoľko, ako keby odporúčanie dodržiavané bolo.<br />
Na druhej strane, ak niekto nedodržujenedodržiava odporúčanie tak, že to druhým sťažuje činnosť, dostane sa vo veci do sporu, je konfrontovaný s nesúhlasným postojom komunity, ale ani po poučení neustúpi a ďalej odporúčanie porušuje, môže byť také chovanie chápané ako prejav zlej vôle a penalizované. Rovnako býva penalizované, ak niekto úmyselne bráni druhým odporúčania dodržovať (napr. editačnou vojnou).
 
== Odporúčania ==
* [[Wikipédia:Predpokladajte dobré úmysly|Predpokladajte dobré úmysly]]: Ak nie sú silné dôvody pre opak, predpokladajte, že ľudia, ktorí na projekte pracujú, chcú pomôcť a nie škodiť.
* [[Wikipédia:Wikietiketa|Wikietiketa]]: Prispievatelia majú rôzne názory, postoje a pohľady na vec. Jednať s druhými s rešpektom je kľúčom k efektívnemu budovaniu encyklopédie.
* [[Wikipédia:WikiLáska|WikiLáska]]: Buďte kolegiálnykolegiálni a schopný vzájomného porozumenia napriek odlišným názorom a pohľadom na vec.
* [[Wikipédia:Zdvorilosť|Zdvorilosť]]: Buďte zdvorilýzdvorilí pri písaní komentárov, diskusných príspevkov a ďalších editáciach.
* [[Wikipédia:Žiadne osobné útoky|Žiadne osobné útoky]]: Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre verbálne napadnutie iného redaktora. Nečiňte žiadne osobné útoky hocikde na Wikipédii.
* [[Wikipédia:Používateľské meno|Používateľské meno]]: Zvoľte si používateľské meno, pod ktorým chcete na wikipédii pracovať.

Navigačné menu