Preskočiť na obsah

Parasympatický nervový systém: Rozdiel medzi revíziami

zapnutie odkazov
(- zbytočný komentár; - whitespace)
(zapnutie odkazov)
 
== Všeobecná stavba ==
Vegetatívne centrá parasympatiku ležia v oblasti mozgového kmeňa (pars cephalica) a v krížovej oblasti [[Miecha|miechy]] (pars sacralis). Pars cephalica inervuje oko, slzné a slinné žľazy a orgány zabezpečené blúdivým nervom (nervus vagus). Pars sacralis naopak ovplyvňuje dolnú časť hrubého čreva, močový mechúr a genitálie
 
Kvôli anatomickej polohe neurónov je Parasympatikus niekedy označovaný Kraniosakrálny systém (z lat. cranium = lebka, os sacrum = krížová kosť). Naproti tomu sympatikus býva označovaný ako torakolumbálny systém keďže má neuróny umiestnené v mieche hrudnej a bedrovej časti (lat. thorax = hruď, lumbus = bedrá).
Účonok parasympatiku môže byť ovplyvnený liekmi. Vytýčený účinok sa orientuje podľa príslušného účinku parasympatiku na orgán a jeho zmeny pri použití liekov. Rozoznávame parasympatolytiká, ktoré účinok parasympatiku inhibujú a parasympatomimetiká, ktoré parasympatikus podporujú.
 
=== [[Parasympatolytikum|Parasympatolytiká]] ===
Parasympatolytické látky ako atropín pôsobia ako kompetitívni inhibítori acetylcholínu. Po ich podaní dôsledkom inhibície parasympatiku prevláda sympatikus.
 
Používajú sa napríklad na rozšírenie zreničiek (mydriáza) pre terapeutické a diagnostické účely, liečbu kŕčov v oblasti žalúdka, čiev, močových ciest, ale aj dýchacích ciest (bronchospazmus). Parasympatolytiká sa dajú tiež použiť pri prudkom poklese srdcovej frekvencie (akútna bradykardia).
 
=== [[Parasympatomimetikum|Parasympatomimetiká]] ===
Rozlišujeme priamo a nepriamo pôsobiace [[Parasympatomimetikum|parasympatomimetiká]]. K priamo pôsobiacim, ktoré pôsobia podobne acetylcholínu patrí [[pilokarpín]]. Nepriamo pôsobiace parasympatomimetiká ako fyzostigmín sú reverzibilné (vratné) alebo ireverzibilné (nevratné) inhibítory cholínesterázy. [[Cholínesteráza]] zabezpečuje rozklad [[Acetylcholín|acetylcholínu]], jej blokádou sa preto predlžuje účinok tohoto transmitera.
 
Príkladom využitia parasympatomimetík je napríklad terapia glaukómu.