Preskočiť na obsah

Parasympatický nervový systém: Rozdiel medzi revíziami

Revízia 6291551 používateľa Sedlakova.karin (diskusia) bola vrátená
(dodanie odkazov)
(Revízia 6291551 používateľa Sedlakova.karin (diskusia) bola vrátená)
 
== Všeobecná stavba ==
Vegetatívne centrá parasympatiku ležia v oblasti mozgového kmeňa (pars cephalica) a v krížovej oblasti [[Miecha|miechy]] (pars sacralis). Pars cephalica inervuje '''oko, slzné''' a '''slinné žľazy''' a '''orgány zabezpečené blúdivým nervom (nervus vagus)'''. Pars sacralis naopak ovplyvňuje dolnú časť hrubého čreva, močový mechúr a genitálie
 
Kvôli anatomickej polohe neurónov je Parasympatikus niekedy označovaný Kraniosakrálny systém (z lat. cranium = lebka, os sacrum = krížová kosť). Naproti tomu sympatikus býva označovaný ako torakolumbálny systém keďže má neuróny umiestnené v mieche hrudnej a bedrovej časti (lat. thorax = hruď, lumbus = bedrá).
=== Neurotransmiter ===
[[Súbor:Acetylcholine.svg|thumb|right|Štruktúrny vzorec acetylcholínu]]
Prenosová chemická zlúčenina (neurotransmiter) parasympatického nervového systému je u pregangliových aj postgangliových neurónov '''[[acetylcholín]]'''. Acetylcholín je ester kyseliny octovej a aminoalkoholu cholínu.
 
Acetylcholín je syntetizovaný v presynaptickom zakončení neurónu pomocou enzýmu acetylcholíntransferáza z cholínu a acetyl-CoA (vyslov Acetyl-koenzým A).
 
=== Receptory ===
Parasympatický systém disponuje dvoma typmi cholinergných receptorov, teda receptorov, ktoré sú vnímavé na acetylcholín. Takzvané '''nikotínové receptory (N receptory)''' sú aktivované okrem acetylcholínu nikotínom, '''muskarínové receptory (M receptory)''' sú okrem acetylcholínu aktivované muskarínom (jedom muchotrávky). Nikotínové receptory sa ďalej delia na N<sub>M</sub> receptory, ktoré sa vyskytujú na nervovosvalovej platničke (synapse medzi nervom a inervovaným svalom), N<sub>N</sub> receptory sú lokalizované v gangliách vegetatívneho systému. Muskarínové receptory sa delia na podtyp M<sub>1</sub> až M<sub>5</sub>. M<sub>1</sub> sa vyskytuje vo vegetatívnych gangliách, M<sub>2</sub> v srdci, M<sub>3</sub> v hladkom svalstve, najmä v tráviacej sústave. Receptory M<sub>4</sub> a M<sub>5</sub> sa vyskytujú v mozgu, ich funkcia je zatiaľ však málo objasnená.
 
==== Nikotínové receptory ====
18 675

úprav