Štefanová (okres Pezinok): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
+wikilinky
d (preklepy)
d (+wikilinky)
== Poloha ==
 
Obec Štefanová leží v Trnavskej pahorkatine, v predpolí [[Malé Karpaty|Malých Karpát]], približne 32 km od hlavného mesta [[Bratislava]], 14 km od mesta [[Trnava]] a mesta Pezinok.
 
== Obyvateľstvo ==
'''Socha sv. Vendelína''' - Socha bola postavená v roku 1896 po odvrátení moru dobytka, z vďaky ju postavili Štefanovčania.
 
'''Kríže''' - V súčasnosti sa v obci nachádza päť krížov. Smerom od [[Častá|Častej]] stojí kríž z roku 1920, postavený z vďaky za návrat z vojny. Pri kostole stojí pomník vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Dali ho postaviť farníci v roku 1939. Kríž v parku je z roku 1952, taktiež postavený z vďaky za návrat z vojny. Kríž pri ceste do [[Budmerice|Budmeríc]] je z roku 1942, poďakovanie za uzdravenie. V roku 1896 dala cirkevná obec postaviť nový kamenný kríž na cintoríne.
 
'''Božia muka''' - Bola postavená na pamiatku padlých vojakov a utrpenia Štefanovčanov v bitke 11. augusta 1705 medzi vojskami [[František II. Rákoci|Františka II. Rákoczyho]] a víťaznými cisárskymi vojakmi poľného maršala Ludovíta Hebervilla a vojskami osobného pluku zemepána podmaršala [[Ján Pálfi (1663 – 1751)|Jána Pálffyho]]. Vysvätená 3. septembra 2006.
 
'''Kostol sv. Štefana kráľa''' - Kostol sv. Štefana kráľa je pôvodne gotický kostol zo 14. storočia
7 133

úprav

Navigačné menu