Čeľabinský incident: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
rozšírenie
dopl. úvod. def.
Riadok 1: Riadok 1:
[[Súbor:Czech troop quarters.jpg|thumb|Československí legionári]]
[[Súbor:Czech troop quarters.jpg|thumb|Československí legionári]]
'''Čeľabinský incident''' bola udalosť ktorá sa odohrala [[14. máj]]a [[1918]] na železničnej stanici v meste [[Čeľabinsk]] vo vtedajšej [[Ruská sovietska federatívna socialistická republika|RSFSR]] počas [[Ruská občianska vojna|ruskej občianskej vojny]]. Tento incident v rozhodujúcej miere ovplyvnil postoj [[Česko-slovenské légie|česko-slovenských légii]] k boľševickej moci.
'''Čeľabinský incident''' bola udalosť ktorá sa odohrala [[14. máj]]a [[1918]] na železničnej stanici v meste [[Čeľabinsk]] vo vtedajšej [[Ruská sovietska federatívna socialistická republika|RSFSR]] počas [[Ruská občianska vojna|ruskej občianskej vojny]]. Tento incident v rozhodujúcej miere ovplyvnil postoj [[Česko-slovenské légie|česko-slovenských légii]] k boľševickej moci. Nevyprovokovaný útok na evakuovaných príslušníkov légií spôsobil roztržku medzi boľševickými silami a československými légiami a viedol k ozbrojenému odporu a bojom, ktoré trvali až do roku 1920.


== Priebeh ==
== Priebeh ==

Verzia z 19:04, 27. jún 2016

Československí legionári

Čeľabinský incident bola udalosť ktorá sa odohrala 14. mája 1918 na železničnej stanici v meste Čeľabinsk vo vtedajšej RSFSR počas ruskej občianskej vojny. Tento incident v rozhodujúcej miere ovplyvnil postoj česko-slovenských légii k boľševickej moci. Nevyprovokovaný útok na evakuovaných príslušníkov légií spôsobil roztržku medzi boľševickými silami a československými légiami a viedol k ozbrojenému odporu a bojom, ktoré trvali až do roku 1920.

Priebeh

V dôsledku rozhodnutia sovietskej vlády o spomalení presunu jednotiek česko-slovenských légii do Vladivostoku sa vlaky s legionármi museli zastavovať v niekoľkých staniciach od Volgy na východ Ruska. Vznikla tak možnosť kontaktov so zajateckými vlakmi, ktoré premávali opačným smerom. Práve z takéhoto vlaku prechádzajúceho cez Čeľabinsk neznámy človek vyhodil kus železa[1] a ťažko zranil jedného legionára. Československí vojaci tento vlak zastavili a na mieste páchateľa ubili na smrť[1].
Miestny soviet pri vyšetrovaní tohoto incidentu zatkol desiatich česko-slovenských legionárov, ktorí čin spráchali[1] a odmietol ich prepustiť. Následkom toho 17. mája neozbrojení česko-slovenskí legionári obsadili železničnú stanicu, odzbrojili červenoarmejcov, zmocnili sa miestnych skladov zbraní[1] a nakoniec aj celého mesta, kde oslobodili zajatých druhov. Tento incident sa ešte podarilo urovnať, ale o týždeň neskôr po Trockého telegrame, ktorý prikazoval všetkým sovietom na magistrále odzbrojiť Čechoslovákov, vystúpili česko-slovenské jednotky proti sovietskej vláde na celej magistrále.[2]

Následný ústup Čechoslovákov na východ a ich návrat cez polovicu sveta späť do vlasti, ktorý trval až do roku 1920, sa nazýva sibírska anabáza.

Referencie

  1. a b c d PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. Praha : Nakladatelství BRÁNA, 2012. 720 s. ISBN 978-80-7243-597-5. S. 62-66.
  2. KOVÁČ, Dušan a kol.. Kronika Slovenska. 2, Slovensko v dvadsiatom storočí. 1. vyd. Bratislava : Fortuna Print & Adut, 1999. ISBN 80-88980-08-9. S. 85.

Externé odkazy

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Čeljabinský incident na českej Wikipédii.