Evanjelická spojená škola (Prešov): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎História: rozšírenie
(→‎História: rozšírenie)
Budova je vystavená v [[Eklekticizmus (umenie)|eklektickom]] slohu, v tvare U, trojpodlažná so suterénom. Hlavný vchod do budovy sa nachádza na priečelí smerujúcom na terajšie Námestie Legionárov. Bočné krídla smerujú po jeho stranách do pozemku a vytvárajú školský dvor, kde mohli študenti tráviť prestávky. Priečelie budovy bolo z tmavočervených tehál a kamennej prachovej omietky. Zdobil ho nápis v strednej časti „Az Ev. Kollégium főgymnasiuma“ („Vyššie gymnázium Evanjelického kolégia“) a po roku 1919 „Slovenské evanjelické kolegiálne gymnázium“. Pred budovou bola záhradka oddelená od ulice kovovou mrežou. Hlavný vchod ústil do vstupnej dvorany, kde napravo bola vrátnica a naľavo pracovňa riaditeľa. Napravo sa nachádzala aj chodba čelnej casti budovy vedúca k študentskej miestnosti, v ktorej sa konávali aj mládežnícke bohoslužby. Na konci chodby poschodia pravého krídla bolo bočné schodište vedúce na prízemie, ktroré viedlo do moderne vybavenej telocvične.
 
== História a súčasnosť ==
* [[1665]] - otvorenie prvého evanjelického gymnázia v Prešove
* [[1911]] - presunutie Vyššieho gymnázia evanjelického kolégia do novej budovy
* [[1918]] - premenované na Slovenské evanjelické kolegiálne gymnázium
* [[1945]] - poštátnenie Evanjelického kolegiálneho gymnázia a zriadenie II. štátneho gymnázia, rozdelenie študentov
* [[1959]] - budova nového kolegiálneho gymnázia bola vyvlastnená, podobne ako stará budova evanjelického kolégia
* [[1984]] - v budove sídlilo Medzinárodne vedecko-výrobné združenie ROBOT<ref>http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=7511&SID=8&P=1</ref> (MVVZ ROBOT)
* [[1992]] - vrátenie budovy [[Evanjelické kolégium|evanjelického kolégia]] Evnajelickej cirkvi a.v., avšak v budove Kolegiálneho gymnázia je umiestnená [[Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove|Pedagogická fakulta]] [[Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach|Univerzity Pavla Jozefa Šafárika]] v [[Prešov]]e
* [[1996]] - vznik Evanjelického kolegiálneho gymnázia v rámci Evanjelickej spojenej školy
* [[1997]] - v budove kolegiálneho gymnázia je umiestnený [[Rektor (vysoká škola)|Rektorát]] [[Prešovská univerzita v Prešove|Prešovskej univerzity]] v Prešove, časť priestorov bola prenajatá novozriadenému Evanjelickému kolegiálnemu gymnáziu.
* 2005 - schválenie alternatívneho učebného plánu pre obe formy gymnaziálneho štúdia (osemročné i štvorročné) Dištriktuálnym presbyterstvom ECAV a to s platnosťou od 1. septembra. To umožňuje študentom v maturitnom ročníku vybrať si predmety, z ktorých budú maturovať s ohľadom na ďalšie štúdium na vysokej škole. EKG pokračuje vo svojej činnosti ako gymnázium osemročné - príma, sekunda, tercia, kvarta, kvinta, sexta, septima, oktáva, a tiež ako štvorročné. EKG ma zameranie na cudzie jazyky, prvým jazykom je jazyk nemecký, druhým sú anglický, latinský alebo ruský. Študenti sa môžu pripraviť na Nemecký jazykový certifikát KMK (Kultusministeriumkonferenz) druhého stupňa, ktorý umožňuje štúdium v nemecky hovoriacich krajinách.
* [[2010]] - [[2. septembra]] dochádza k slávnostnému odovzdaniu budovy evanjelického kolegiálneho gymnázia do majetku [[Evanjelická cirkev augsburského vyznania (Slovensko)|Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku]], pri čom sa novým majiteľom stáva Biskupský úrad [[Východný dištrikt|Východného dištriktu]] ECAV na Slovensku
 
== Súčasnosť ==
1 819

úprav

Navigačné menu