Slovenská technická univerzita v Bratislave: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
doplnenie budova rektoratu
(infobox / oprava obrazka a loga)
d (doplnenie budova rektoratu)
}}
 
'''Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU)''' so sídlom v [[Bratislava|Bratislave]], do [[1. apríl]]a [[1991]] '''Slovenská vysoká škola technická v Bratislave (SVŠT)''', je najvýznamnejšia technická vysoká škola na [[Slovensko|Slovensku]]. Súčasný názov je daný zákonom [[NR SR|Slovenskej národnej rady]] číslo 93/1991 Zb. z [[13. február]]a [[1991]] o zmene názvu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave.
 
Je modernou, výskumno-vzdelávacou inštitúciou. Nadväzuje na 250-ročný odkaz Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, kde boli položené základy vzdelávania prepojeného s praxou.
 
== História ==
Predchodkyňou Slovenskej technickej univerzity bola ''Štátna vysoká škola technická Dr. Milana Rastislava Štefánika'' v [[Košice|Košiciach]]. Táto bola zriadená na základe zákona č. 170 Sb. z. a n. z [[25. júna]] [[1937]]. Prvý školský rok sa kvôli politickej situácii podarilo zahájiť až 5. decembra 1938 v náhradných priestoroch v [[Martin (mesto na Slovensku)|Martine]], kde sa škola urýchlene presťahovala po Mníchovskej dohode a Viedenskej arbitráži, keď južné časti Slovenska, vrátane Košíc, boli pripojené k Maďarsku. Hneď v marci [[1939]] bola škola zrušená a zákonom č. 188 Sl. z. z [[25. júla]] [[1939]] zriadená pod novým názvom ''Slovenská vysoká škola technická'' (názov bol zmenený ešte počas pôsobenia v Martine vo februári 1939<ref>STU - Univerzita - O nás / História, [http://www.stuba.sk/sk/stu/historia.html?page_id=210 Online]</ref>) už v Bratislave.
 
=== Rektorát ===
Terajším sídlom STU na Vazovovej 5 sú od septembra 1947 budovy bývalých [[Učňovské pokračovacie školy|učňovských pokračovacích škôl]] (navrhnuté architektmi [[Jiří Grossmann (architekt)|Jiří Grossmannom]] '''a''' [[Alois Balán|Aloisom Balánom]]).
 
=== Rektori SVŠT ===
6 759

úprav

Navigačné menu