Elektronický šport: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 14 bajtov ,  pred 4 rokmi
d
chýba zhrnutie úprav
(Revert vandalizmu alebo experimentu)
d
[[Súbor:ESWC 2006 Final - Paris Bercy - arene2.jpg|náhľad|vpravo|Finále súťaže Electronic Sports World Cup v Paríži v roku 2006.]]
'''Elektronický šport''', nazývaný(iné tiežnázvy: '''e-sport''', '''professional gaming''', '''progaming''' alebo, '''cybersport''',) je súťažné hranie [[Počítačová hra|počítačových hier]] ako [[profesionálny šport|profesionálneho športu]].
 
Elektronické športy sa delia väčšinou podľa uznávaných typov počítačových hier na strategické, [[FPS]] (first-person shoter), [[MMORPG]] (massively multiplayer online role-playing game) a športové. Jedna z najhranejších hier v histórii profesionálneho hrania bola bez pochyby FPS hra - [[Counter-Strike]] 1.6 od firmy [[Valve]].<ref>[http://store.steampowered.com/stats/ Štatistiky valve (nie sú započítané neoficiálne)]</ref> V súčasnosti ju nahradilo na scéne jej pokračovanie [[Counter-Strike]] Global Offensive. Ďalšia hra, ktorá ovplyvnila celý vývoj progamingu a momentálne si drží 1.miesto, čo sa týka profesionálneho hrania, je bezpochyby MOBA hra s názvom [[League of Legends]]. V prípade MOBA hier [[League of Legends]] nie je jediným titulom na scéne. [[Valve]] sa rozhodli ovplyvniť progaming vydaním pokračovania úspešného [[Defense of the Ancients]] (DotA) a to konkrétne DotA 2. V minulosti boli veľmi populárne aj RTS (real-time strategy) hry typu [[Starcraft]] alebo [[Warcraft]]. Momentálne je veľmi populárnou hrou v tejto oblasti hlavne pokračovanie Starcraftu - Starcraft II. Samozrejme pri týchto pár tituloch vymenovaných vyššie elektronický šport nekončí, ale len začína. Mnoho hier a vývojárov sa snaží svojou hrou preraziť na pôdu profesionálneho hrania, čo znamená, že hráči si nájdu v takmer každom žánri nejakého zástupcu elektronického športu.
8 985

úprav

Navigačné menu