Slovenská technická univerzita v Bratislave: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
aktualizacia?
(upresnenie)
(aktualizacia?)
}}
 
'''Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU)''' so sídlom v [[Bratislava|Bratislave]], do [[1. apríl]]a [[1991]] ako '''Slovenská vysoká škola technická v Bratislave (SVŠT)''', je najvýznamnejšia technická vysoká škola na [[Slovensko|Slovensku]].<!-- Súčasný názov je daný zákonom [[NR SR|Slovenskej národnej rady]] číslo 93/1991 Zb. z [[13. február]]afebruára [[1991]] o zmene názvu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. -->, je najvýznamnejšia technická vysoká škola na [[Slovensko|Slovensku]].
 
STU chce byť modernou, výskumno-vzdelávacou inštitúciou, pričom nadväzuje na 250-ročný odkaz [[Banícka a lesnícka akadémia (Banská Štiavnica)|Banskej akadémie v Banskej Štiavnici]], kde boli položené základy technického vzdelávania na našom území.<ref name=":0" />
 
STU ponúka technické vzdelávanie a zapája študentov do výskumu v oblasti prírodnýchstrojárenstva, viedelektrotechniky, počítačových vied, stavebníctva, architektúry, chémie, potravinárstva čia materiálových technológií. Podľa slovenského hodnotenia fakúlt agentúrou [[ARRA]]<ref>HODNOTENIE FAKÚLT VYSOKÝCH ŠKÔL 2015, ARRA, [http://www.arra.sk/sites/arra.sk/files/file/ARRA_Sprava_2015.pdf Online]</ref> je dlhodobo najlepšou slovenskou univerzitou pre chemické technológie, počítačové a technické vedy<!-- Nie je to celkom pravda pretože Arra delí fakulty podobné STU len na dve skupiny:
• technické vedy (TECH) – stavebné inžinierstvo, elektroinžinierstvo, informatika, elektronika, strojárstvo,
chémia a iné technické odbory;
Výskumné tímy na škole sa zapájajú do riešenia medzinárodných projektov, ročne riešia asi 500 výskumných projektov financovaných z grantov a stovky projektov zmluvného výskumu pre priemyselnú prax. 
 
Absolventi STU patria medzi najžiadanejších a najlepšie odmeňovaných zamestnancov na trhu práce. Ročne študuje na 7 fakultách a univerzitnom ústave manažmentu takmerokolo 17-tisíc študentov. Univerzita poskytuje štúdium v bakalárskom, inžinierskom/magisterskom a doktorandskom stupni štúdia. Ponúka tiež programy celoživotného vzdelávania a [[MBA]] štúdium v spolupráci s TU Wien.
 
Univerzita je nositeľom nositeľom značky kvality&nbsp;[[ECTS]] Label a DS (diploma suplement) Label<ref>http://www.stuba.sk/english/degree-students/dodatok-k-diplomu-diploma-supplement-label.html?page_id=6305</ref>.
 
== História ==
Predchodkyňou Slovenskej technickej univerzity bola ''Štátna vysoká škola technická Dr. Milana Rastislava Štefánika'' v [[Košice|Košiciach]]. Táto bola zriadená na základe zákona č. 170 Sb. z. a n. z [[25. júna]] [[1937]]. Prvý školský rok sa jej podarilo zahájiťzačať až 5. decembra 1938 v náhradných priestoroch v [[Martin (mesto na Slovensku)|Martine]], kde sa škola urýchlene presťahovala po [[Mníchovská dohoda|Mníchovskej dohode]] a [[Prvá viedenská arbitráž|Viedenskej arbitráži]], keď južné časti Slovenska, vrátane Košíc, boli pripojené k Maďarsku. Hneď v marci [[1939]] bola škola zrušená a zákonom č. 188 Sl. z. z [[25. júla]] [[1939]] zriadená pod novým názvom ''Slovenská vysoká škola technická'' (názov bol zmenený ešte počas pôsobenia v Martine vo februári 1939<ref name=":0">STU - Univerzita - O nás / História, [http://www.stuba.sk/sk/stu/historia.html?page_id=210 Online]</ref>) už v Bratislave.
 
=== Rektorát ===
#Prof. Ing. [[Štefan Chochol]], CSc. v rokoch 1959 - 1960 a 1962 - 1963
#Prof. Ing. Dr. techn. [[Jozef Trokan]] v rokoch 1963 - 1964 a 1968 - 1969
#Prof. Ing. Dr. h. c. [[Anton Blažej]], DrSc. v rokoch 1969 - 1989 (20 rokov - najdlhšie funkčné obdobie)
#Prof. Ing. [[Ján Garaj]], DrSc. v rokoch 1989 - 1990
#prof. Ing. [[Norbert Frištacký]] PhD. v rokoch 1990 - 1991
 
== Fakulty ==
Slovenská technická univerzita má v súčasnosti 7 fakúlt (a ústav Manažmentu):
# [[Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity|Stavebná fakulta]] (SvF)
# [[Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity|Strojnícka fakulta]] (SjF)
5 375

úprav

Navigačné menu