Operačný systém: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 17 bajtov ,  pred 5 rokmi
Dokopy nič
d (Revízia 6380443 používateľa 95.105.251.135 (diskusia) bola vrátená)
(Dokopy nič)
{{Operačné systémy}}
'''Operačný systém''' (OS) je [[softvér]], ktorý spravuje zdroje [[počítač]]a a poskytuje programom rozhranie na prístup k týmto zdrojom. Operačný systém tiež spracúva systémové dáta a vstupy od používateľa a odpovedá alokovaním a spravovaním úloh a interných zdrojov počítača ako služby pre užívateľa. OS vykonáva základné úlohy ako kontrola a alokovanie [[pamäť|pamäte]], pridelenie priority systémovým požiadavkám, kontrola vstupných a výstupných zariadení, umožnenie pripojenia do siete a správa súborov. Operačné systémy môžeme nájsť takmer vo všetkom, čo obsahuje integrované obvody, od osobných počítačov, cez internetové servery, mobilné telefóny, hudobné prehrávače, routre, switche, herné konzoly, digitálne kamery, až po šijacie stroje či teleskopy.
 
Vo väčšine prípadov operačný systém nie je prvým kódom, ktorý sa spúšťa v počítači pri bootovaní. Inicializačný kód, vykonávaný v počítači, je zvyčajne nahratý z firmvéru, ktorý je uložený vo Flash ROM, niekedy označovaný aj ako [[Basic Input Output System|BIOS]] alebo boot ROM. Firmvér nahrá a spustí jadro operačného systému (zvyčajne z disku, niekedy aj cez sieť) a zobrazí prvý grafický alebo textový výstup, ktorý užívateľ uvidí.
Moderné CPU podporujú technológiu nazývanú [[duálny mód]]. CPU s touto možnosťou používajú dva módy: chránený mód a mód jadra, ktoré zabezpečujú, že určité funkcie CPU môžu byť kontrolované a ovplyvňované len jadrom operačného systému. Tu [[chránený mód]] neoznačuje vlastnosť CPU 80286-tky, aj keď vo všobecnosti sú mu chránené módy veľmi podobné. CPU môžu mať taktiež iné módy, podobné [[80286]]-tkovému chránenému módu, napríklad virtuálny [[8086]] mód [[80386]]-tky.
 
Avšak, výraz chránený mód je tu použitý všeobecnejšie v teórii operačných systémov, a označuje všetky módy, ktoré obmedzujú možnosti bežiaceho programu, poskytujú prostriedky ako adresovanie virtuálnej pamäte, či obmedzenie prístupu k hardvéru spôsobom určeným programom, ktorý beží v móde jadra. Podobné módy existujú aj u superpočítačov, minipočítačov, či strediskových počítačov, pretože sú nevyhnutné pre podporu UNIX-ových multiužívateľských operačných systémov.Čo je na obed?
 
Keď je počítač spustený, najprv sa automaticky spustí v režime jadra. Prvých niekoľko programov spustených na počítači sú [[Basic Input Output System|BIOS]], [[bootloader]], a operačný systém majú neobmedzený prístup k [[hardvér]]u. Keď však operačný systém odovzdá riadenie inému programu, prepne CPU do chráneného módu.
Anonymný používateľ

Navigačné menu