Relikvia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 368 bajtov ,  pred 4 rokmi
Vypustil som neoverené fakty
d (Bot: Odstránenie 40 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q187616))
(Vypustil som neoverené fakty)
Značky: vizuálny editor odkaz do inej Wikipédie školská IP
== Relikvie v kresťanstve ==
 
Relikvia v kresťanstve je predmet, ktorý [[Apologetika|náboženská apologetika]] spája so životom [[Ježiš Kristus|Ježiša Krista]], [[Panna Mária|Panny Márie]], svätých, [[apoštol]]ov a podobnesvätých. RelikviiRelikvia samôže zvykneprinášať prisudzovaťBožiu posvätnámilosť sila niekedya spôsobujúcasprostredkovať [[zázrak]].
 
[[Kult]] relikvií je rozšírený hlavne v katolíckej a pravoslávnej cirkvi.
 
Relikvie bývali dvojakého druhu: skutočné ostatky z tela svätca alebo z jeho šiat či vecí, ktoré používal, a relikvie na základe per contactum — dotýkania (nazývanéex aj votívne predmetycontacto). Dotykom originálu s kópiou malo dôjsť k prenosu svätej sily relikvie.
 
Známe sú relikvie vako podobe[[Turínske rúchaplátno]], posmrtná šatka - [[:en:Sudarium_of_Oviedo|Sudárium]] z KristaOvieda, kvapky jeho krvi, klince, ktorými bol ukrižovaný, hlava [[Ján Krstiteľ|Jána Krstiteľa]], prsty jeho rúk, nádoby s mliekom matky božej a iné. Relikvie sú uložené a vystavované v kostoloch, kláštoroch a pútnických chrámoch v [[relikviár]]och. V súčasnosti cirkev zostavuje osobitný zoznam týchto pozostatkov a len relikvie z tohto zoznamu sa môžu oficiálne vystavovať. Kult relikvií kulminoval v [[stredovek]]u, v súvislosti s [[Križiacka výprava|križiackymi výpravami]], kedy sa s relikviami vo veľkom obchodovalo. Boli predmetom kráľovských darov.
 
Relikvie a ich kult slúžia ako prostriedok na utvrdzovaniezveľaďovanie viery.a Preobohatenie mnohé kostoly sú zdrojom nemalých príjmovviery.
Vo Francúzsku sa vystavovali časti pupočnej šnúry Ježiša, v Ríme jeho plienky, jasle a sväté seno na ktorom ležal v jasličkách. V kostole sv. Kornélia v [[Compiègne]] bol vystavovaný nožík, ktorým bol obrezaný.
 
Relikvie a ich kult slúžia ako prostriedok na utvrdzovanie viery. Pre mnohé kostoly sú zdrojom nemalých príjmov.
 
Pozri aj: [[Turínske plátno]]
 
[[Kategória:Kresťanstvo]]
Anonymný používateľ

Navigačné menu