Richard van Dülmen: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 90 bajtov ,  pred 5 rokmi
d
wikilinky
d (Pelex premiestnil stránku Richard van Dülmen' na Richard van Dülmen: preklep v názve)
d (wikilinky)
}}
 
'''Richard van Dülmen''' (* [[3. máj]] [[1937]], [[Cloppenburg]], [[Nemecko]] – † [[18. január]] [[2004]], [[Erfurt]], [[Nemecko]]) bol nemecký historik, ktorý sa chronologicky venoval najmä obdobiu tzv. raného novoveku (16. – 18. storočie) a tematicky najmä sociálnym dejinám (teda dejinám sociálnych vzťahov). Je pokladaný za jedného zo zakladateľov smeru tzv. [[historická antropológia|historickej antropológie]], špecifickej odnože moderných sociálno-kultúrnych dejín.
 
== Život ==
Zaoberal sa kultúrnymi a sociálnymi dejinami 16. až 18. storočia, s orientáciou najmä na dejiny každodenného života jednotlivých spoločenských vrstiev (sedliakov, mešťanov, šľachty, okrajových spoločenských skupín). Venoval sa však aj výskumu dejín náboženstva, najmä nemeckej reformácie, skúmaniu prejavov ľudovej zbožnosti a mysticko-okultných spolkov ([[ilumináti]]), otázkam kriminality v ranom novoveku a jej potlačovania. V neskoršom období ho zaujal problém individualizácie ľudských bytostí, vyvárania vedomostnej spoločnosti a kultúrno-historické témy (ideológia a estetika [[romantizmus|romantizmu]]).
 
Spolu s historikom [[Michael Mitterauer|Michaelom Mitterauerom]], ďalším významným bádateľom ranonovovekých dejín (venoval sa najmä dejinám rodiny, problematike nemanželských detí, otázke dospievania detí a ich výchovy), založil Richard van Dülmen v roku 1993 časopis ''Historische Anthropologie : Kultur - Gesellschaft – Alltag'' (teda: Historická antropológia : Kultúra - Spoločnosť - Každodennosť), v ktorom boli publikované zásadné štúdie vytvorené na základe metodiky [[historická antropológia|historickej antropológie]]. <ref>Dnes vychádza na univerzite vo švajčiarskom [[Bazilej]]i: Dostupné [https://dg.philhist.unibas.ch/forschung/zeitschrift-historische-anthropologie/ on-line].</ref>
 
Richard van Dülmen bol ženatý a mal tri deti.
* ''Divadlo hrůzy. Soudní praxe a trestní rituály v raném novověku.'' Praha : Rybka Publishers, 2001. – Dielo pojednávajúce o kriminalite, o forme trestov pre zločincov a o súdnej praxi v ranom novoveku (opäť orientované najmä na nemecky hovoriace krajiny).
* ''Bezectní lidé. O katech, děvkách a mlynářích : nepočestnost a sociální izolace v raném novověku.'' Praha : Dokořán, 2003. – Kniha je venovaná opisu spôsobu života ľudí, ktorí stáli na okraji dobovej spoločnosti (kati, prostitútky, remeselníci tzv. nečistých remesiel) a o premene vnímania spoločenskej a stavovskej cti v 17. a 18. storočí.
* ''Historická antropologie. Vývoj, problémy, úkoly.'' Praha : Dokořán, 2002. – Metodologické dielo, pojednávajúce o metódach, prístupoch a cieľoch [[historická antropológia|historickej antropológie]].
Z pôvodných nemeckých diel:
* ''Der Geheimbund der Illuminaten.'' [Tajný spolok iluminátov] (1975) – práca o spoločenstve nemeckých [[ilumináti|iluminátov]].
1 868

úprav

Navigačné menu