Multitasking (počítače): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
sdsawed
(príliš)
(sdsawed)
'''Multitasking''' (z [[angličtina|anglického]] ''multi'', ''mnoho'' + ''task'', ''úloha'') alebo '''súbežné spracovanie úloh''' alebo '''paralelné spracovanie viacerých úloh''' je vykonávanie (aspoň zdanlivé) niekoľkých úloh súčasne počítačom. Väčšina dnešných [[operačný systém|operačných systémov]] je viacúlohová – patrí sem napríklad [[Windows]] či [[Linux]]. Naopak [[MS-DOS]] je príkladom jednoúlohového systému, na ktorom vždy beží len jediný program.
 
Multitasking môže byť realizovaný mnohými spôsobmi. Základné delenie je na ''skutočný multitasking'', pri ktorom je [[hardvér]] počítača naozaj schopný v každom okamihu vykonávať viac úloh súčasne, a na ''zdanlivý multitasking'', pri ktorom sa dojem súčasného behu viacerých programov dosahuje tým, že sa tieto programy veľmi rýchlo v behu striedajú, ale v každom okamihu spracúva procesor jedinú úlohu. Skutočný multitasking sa v praxi príliš neobjavuje, operačné systémy PC podporujú zdanlivý multitasking, ale ak je počítač vybavený viacerými [[CPU|procesormi]], sú úlohy medzi týmito procesormi rozdelené tak, aby aspoň niektoré úlohy mohli bežať súčasne a možno aj nie.
 
Rozlišujeme multitasking [[kooperatívny multitasking|nepreemptívny (kooperatívny)]], vyžadujúci aktívnu spoluprácu úloh, a [[preemptívny multitasking|preemptívny]], pri ktorom je úlohám procesorový čas prideľovaný a odoberaný transparentne (plánovačom úloh operačného systému).
Anonymný používateľ

Navigačné menu