Ho Či Min: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 29 bajtov ,  pred 4 rokmi
d
Verzia používateľa AndrejBot (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Kelovy
d (Verzia používateľa AndrejBot (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Kelovy)
'''Ho Či Min''' vlastným menom ''Nguyễn Tất Thành'' (*[[19. máj]] [[1890]] [[Hoàng Trù]], [[Francúzska Indočína]] – † [[2. september]] [[1969]] [[Hanoj]], [[Vietnamská demokratická republika|VDR]]) bol vietnamský revolucionár a štátnik, v rokoch [[1946]] – [[1955]] predseda vlády, od roku [[1955]] do svojej smrti prezident Vietnamskej demokratickej republiky (severného Vietnamu).
 
Jeho skutočné meno bolo Nguyễn Sinh Cung. Ale bol tiež známy pod menami Nguyễn Tất Thành, , Lý Thụy, Hồ Quang. V čase, keď viedol [[Vietnamská demokratická republika|VDR]] bol známy aj ako Bác Hồ („Strýko Ho“). Meno Hồ Chí Minh znamená „ten, kto osvetľuje cestu“. Stal sa známy ako priaznivec odbojového hnutia [[Viet Minh]] v roku [[1941]]. Jeho moc stúpala spolu s nadobudnutím kontroly nad časťami [[Vietnam]]u v [[50. roky 20. storočia|50. rokoch]].
 
== Život ==
Napriek povojnovým dohodám medzi Vietnamcami a Francúzmi parížska vláda začala opätovne okupovať Vietnam, čiastočne k tomu dokonca využívala Japoncov, ktorí sa na území Indočíny vzdali Spojencom. V novembri 1946 medzi Viet Minhom a Francúzskou koloniálnou správou krajiny opäť prepukli boje. V roku 1954 sa podarilo Viet Minhu dobyť základňu Cudzineckej légie v [[Bitka o Dien Bien Phu|Dien Bien Phu]], na následnej [[Ženevská konferencia (1954)|konferencii v Ženeve]] sa Francúzi zaviazali stiahnuť svoje sily z krajiny. V severnej časti Vietnamu vznikla [[Vietnamská demokratická republika]]. V následných voľbách na severe krajiny bol Ho Či Min zvolený za prezidenta. V [[Vietnamská republika|južnej časti]] krajiny ovládanej francúzskou bábkou [[Bao Dai]]om voľby neprebehli. Krajine diktátorským spôsobom vládol [[Ngo Dinh Diem]]. Komunistické snahy o zjednotenie krajiny násilím živené Ho Či Minom viedli k rozsiahlej [[Vietnamská vojna|vojne]] s účasťou USA.
 
Ho Či Min zomrel 2. septembra 1969 v [[Hanoj]]i.Jeho telo sa nikdy nenašlo.
 
== Iné projekty ==
43 771

úprav

Navigačné menu