Genetika: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 2 812 bajtov ,  pred 4 rokmi
kokotina
d
(kokotina)
'''Genetika''' je disciplína [[biológia|biológie]],
ktorá skúma [[dedičnosť]] a [[premenlivosť]]. Genetiku založil [[Gregor Mendel|Johann Gregor MendelGedel]], ktorý [[1865]] vyslovil prvé pravidlá o dedení znakov a vlastností.
Patrí medzi biologické vedy a delí sa podľa hľadiska štúdia organizmov (podobne ako [[anatómia]] alebo [[fyziológia]]). Sleduje variabilitu, rozdielnosť a prenos druhových a dedičných znakov medzi rodičmi a potomkami aj medzi potomkami navzájom. Jej história sa začala písať až v 19. storočí. K veľkému rozvoju došlo v druhej polovici 20. storočia a dá sa očakávať, že rýchly rozvoj bude pokračovať aj v 21. storočí. Okrem lekárstva nachádza genetika využitie v pestovateľstve nových odrôd [[rastlina|rastlín]] rovnako ako pri chove (nielen) hospodárskych zvierat. S rozvojom [[biotechnológia|biotechnológií]] a genetického inžinierstva sa objavujú aj geneticky upravené hospodárske rastliny, ktoré sa stávajú [[ekológia|ekologickou]] a [[etika|etickou]] otázkou. Poznatky genetiky sú veľmi dôležité v evolučnej [[biológia|biológii]].biotechnoló
 
Veľký význam pre človeka má lekárska respektíve [[klinická genetika]]. Skúma človeka, rôzne genetické choroby, ich početnosť a genetickú determináciu istých ľudských znakov. Dnes sa tiež už stále častejšie môžeme stretnúť s genetickým poradenstvom, najmä pri plánovaní potomkov a prevencii vrodených vývojových vád.
Genetika sa uplatňuje pri výskume [[rakovina|rakovinového bujnenia]], [[imunita|imunitného systému]], imunitných reakcií a v mikrobiologickom výskume.
Samostatnou kapitolou sa potom stáva [[klonovanie]], kde sa objavujú ekologické a etické otázky už priobjavui klonovaní zvierat, a nie to ešte pri klonovaní človeka. Úplnú revolúciu v medicíne potom môže priniesť ovládnutie génovej terapie.
 
Genetika je jednou z najdôležitejších (respektíve priamo najdôležitejšia) teoretických [[veda|vied]] z hľadiska popisu akejkoľvek živej sústavy. V genetickej informácii je počiatok každého súčasného živého [[organizmus|organizmu]]. Genetická informácia určuje budúcu anatomickú stavbu organizmu, určuje aké látky budú súčasťou biochemických a fyziologických procesov v organizme a v neposlednej rade je nezameniteľnou súčasťou pohlavného aj nepohlavnéhoavného rozmnožovania.
 
Dnes sa už nedá nespomenúť význam genetiky vo forenzných metódach. Genetické testy pomáhajú prim usvedčovaní zločincov, pri identifikácii telesných pozostatkov alebo stratených osôb. V súčasnej dobe tiež prichádzajú do módy genetické testy otcovstva.
 
== Odbory genetiky ==
[[molekulárna genetika]], [[cytogenetika]], [[imunogenetika]], [[onkogenetika]], [[populačná genetika]], [[klasická genetika]], [[genetika rastlín]] (baktérií, vírusov…), [[dedivosť]], [[evolučná genetika]], [[systematická genetika]] a [[lekárska genetika]].
 
V genetickom vý
V genetickom výskume sa používa veľa rozličných metód. Ide najmä o metódy [[biochémia|biochemické]], fyzikálne, mikroskopické, metódy analytickej [[chémia|chémie]] a [[bioinformatika|bioinformatiky]]. Veľa špecifických metód bolo objavených výhradne pre genetický výskum – najmä rôzne sekvenovacie a značkovacie metódy.
 
== Dejiny ==
{{Hlavný článok|Dejiny genetiky}}
* [[1869]] v bunkách bola zistená chemická látka [[deoxyribonukleová kyselina|DNA]]
* [[1909]] prvýkrát sa vo vedeckom svete objavil pojem „[[gén]]“ a zistilo sa chemické zloženie DNA
* [[1920]] zistilo sa, že v mechanizme prenosu dedičných vlastností hrajú úlohu chromozómy
* [[1944]] prvýkrát sa s dedičnosťou spája DNA
* [[1951]] bola získaná prvá ostrá röntgenová snímka DNA
* [[1953]] [[Crick]] a [[Watson]] popisujú štruktúru DNA
* [[1966]] zisťuje sa, že DNA sa okrem chromozómu nachádza aj v mitochondriách (mimo bunkového jadra)
* [[1969]] izoluje sa prvý gén
* [[1970]] je vyrobený prvý umelý gén
* [[1973]] začína sa éra genetického inžinierstva, keď je možné experimentovanie s génmi
* [[1976]] prvýkrát sa dekóduje DNA vírusu
* [[1977]] do baktérie je prvýkrát umelo vložený gén, ktorý normálne funguje
* [[1978]] geneticky modifikovaná baktéria produkuje inzulín
* [[1981]] uskutočnený prenos génu z jedného živočíšneho druhu na iný
* [[1983]] vytvorený prvý umelý chromozóm
* [[1984]] zistilo sa, že DNA, ktorá nekóduje žiadnu bielkovinu, sa u jedincov toho istého druhu líši; vznik identifikačnej metódy, tzv. fingerprin ting
* [[1988]] vznik [[Human Genome Project]] zameraného na získanie kompletného ľudského genómu.
* [[1990]] na liečbu štvorročného dievčaťa sa po prvýkrát využili experimenty s ľudskými génmi
* [[1993]] génovou terapiou bola vyliečená myš trpiaca cystickou fibrózou
* [[1996]] po šesťročnom úsilí bol dekódovaný génom (súbor génov) doteraz najkomplexnejšieho organizmu – [[kvasinka|kvasinky]]
* [[1998]] dekódovaný génom prvého mnohobunkového organizmu – červa C. elegans
* [[2000]] ohlásený prvý “draft" ľudského genómu
 
== Externé odkazy ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu