Pevná látka: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Riadok 1: Riadok 1:
'''Pevná látka''', '''tuhá látka''', '''tuhé skupenstvo''' alebo '''pevné skupenstvo''' (o voľbe medzi slovami „pevný“ a „tuhý“ pozri napr. <ref name="cerven" />) je jedno z troch hlavných [[skupenstvo|skupenstiev]], napr. [[ľad]]. Pevná látka sa vyznačuje pevným, často pravidelným usporiadaním častíc. Teleso z tuhej látky udržuje svoj tvar, aj keď nie je uzavreté do nejakého objemu. Sily medzi časticami tuhej látky sú obvykle silnejšie ako sily, ktoré by spôsobili jeho rozpad, najčastejšie sa uvažuje gravitačná sila s veľkosťou porovnateľnou s pozemskými podmienkami.
'''Pevná látka''', '''tuhá látka''', '''tuhé skupenstvo''' alebo '''pevné skupenstvo''' (o voľbe medzi slovami „pevný“ a „tuhý“ pozri napr. <ref name="cerven" />) je jedno z troch hlavných [[skupenstvo|skupenstiev]], napr. [[ľad]]. Tuhá látka sa vyznačuje pevným, často pravidelným usporiadaním častíc. Teleso z tuhej látky udržuje svoj tvar, aj keď nie je uzavreté do nejakého objemu. Sily medzi časticami tuhej látky sú obvykle silnejšie ako sily, ktoré by spôsobili jeho rozpad, najčastejšie sa uvažuje gravitačná sila s veľkosťou porovnateľnou s pozemskými podmienkami.


== Referencie ==
== Referencie ==

Verzia z 09:12, 9. máj 2017

Pevná látka, tuhá látka, tuhé skupenstvo alebo pevné skupenstvo (o voľbe medzi slovami „pevný“ a „tuhý“ pozri napr. [1]) je jedno z troch hlavných skupenstiev, napr. ľad. Tuhá látka sa vyznačuje pevným, často pravidelným usporiadaním častíc. Teleso z tuhej látky udržuje svoj tvar, aj keď nie je uzavreté do nejakého objemu. Sily medzi časticami tuhej látky sú obvykle silnejšie ako sily, ktoré by spôsobili jeho rozpad, najčastejšie sa uvažuje gravitačná sila s veľkosťou porovnateľnou s pozemskými podmienkami.

Referencie

  1. ČERVEŇ, Ivan. Možno chápať slová pevný a tuhý ako synonymá?. Kultúra slova (Bratislava), 2002, roč. 36, čís. 1, s. 7 – 13. Dostupné online [cit. 2016-10-03]. ISSN 0023-5202.