Šikmá veža v Pise: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
Verzia používateľa 178.18.74.242 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od OJJ
d (Verzia používateľa 178.18.74.242 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od OJJ)
 
'''(Šikmá) veža v Pise''' alebo zriedkavo '''pis(ans)ká veža''' najznámejšia pamiatka talianskeho mesta [[Pisa]], stojí v severozápadnej časti mesta na tzv.[[Campo dei Miracoli]] alebo Dómske námestie. Toto [[námestie]] je z dvoch strán obkolesené starými mestskými hradbami. Stojí tu Dóm, baptistérium, camposanto a Šikmá veža. Stavba veže so zvonicou začala pod vedením architekta [[Bonanna Pisana]] v roku [[1174]].
 
Základ veže tvorí kamenný prstenec vysoký 3 metre s priemerom 15,484 metra. Keď stavba dosiahla tretie poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila na stranu presne o {{cm|15|m}}. Pisano sa snažil vyrovnať sklon v štvrtom poschodí ale nepodarilo sa mu to, preto z obavy aby stavba nespadla sa rozhodol nepokračovať.
 
V roku [[1234]] architekt [[Giovanni di Simone]] však postavil ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano. Tým bola postavená základná veža v tvare valca. Na prízemí sú vchodové dvere a na ďalších šiestich podlažiach sú galérie so stĺporadím. Všetky stĺpy sú zakončené hlavicami a polkruhovými oblúkmi. Toto sú typické znaky románskeho slohu.
 
Celé toto architektonické dielo dokončil v roku [[1350]] [[Tommaso Pisano]], ďalší [[architekt]] z rodu Pisanovcov tým, že pristavil zvonicu. Vo zvonici je sedem zvonov naladených na sedem hudobných tónov. Šikmá veža sa preslávila aj tým, že na nej fyzik [[Galileo Galilei]], ktorý sa tu narodil v roku [[1564]], prevádzal merania a štúdiá o gravitácii a voľnom páde.
 
V dôsledku mäkkého podložia sa sklon veže stáročiami zväčšoval a na konci [[20. storočie|20. storočia]] už bol sklon veľký 4,5 metra. Aj preto sa udávajú vždy dva údaje o výške veže. Na severnej strane je výška 55,22 metra a na južnej 54,52 metra. Talianska vláda sa rozhodla zachrániť vežu a preto poverila odborníkov na statiku aby našli riešenie ktoré by zastavilo zvyšujúci sa sklon.
V roku [[1993]] bolo nainštalovaných 800 ton olovených dosiek do zeme na severnej strane ako protizávažie, ktoré by malo zabezpečiť stabilizáciu tejto unikátnej pamiatky z [[12. storočie|12. storočia]]. Patrí medzi pamiatky kultúrneho dedičstva [[UNESCO]].
 
== Iné projekty ==
{{Projekt|commons=Category:Torre di Pisa|štítok=šikmá veža v Pise}}
 
59 293

úprav

Navigačné menu